Poslechněte si novou podcastovou sérii o lidských právech
„Práva jednotlivců i skupin jsou ve světě stále porušována a zásadní měrou se na tomto stavu podílejí nedemokratické režimy totalitních států.
Stejně jako v době komunistického Československa statečné osobnosti aktivně vzdorovaly zločinnému režimu, musí i dnes v mnoha zemích lidé za lidská práva stále bojovat. Právě příběhy těchto lidí můžete poznat skrze kampaň a novou podcastovou sérii Stejné příběhy, jiná jména,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.
Stejně jako Nariman Dželjal musí zpoza zdí vězení svým rodinám a přátelům psát i další lidé bojující za lidská práva, kteří jsou vězněni současným ruským režimem. „Lidskoprávní situace v Rusku se začala zhoršovat poměrně brzy po nástupu Vladimira Putina na konci roku 1999, nicméně podle mého názoru, nejděsivější okamžik nastal v letech 2011 a 2012, kdy těsně před dalším nástupem Putina do prezidentské funkce začaly v Rusku probíhat obrovské protesty proti falšování voleb. Právě potom následovalo velké utlačování práv a svobod, počínaje známým zákonem o zahraničních agentech, následovaly různé zákony ať už proti homosexuálům, proti svobodě shromažďování. Zaveden byl také pojem ´nežádoucí organizace´,“ vysvětluje pracovník společnosti Člověk v tísni, která byla na seznam nežádoucích organizací v Rusku zařazena v roce 2019. „Nejdůležitější věc, kterou je potřeba pochopit pro lidskoprávní situaci v Rusku, je to, že terčem perzekucí ze strany státu nejsou jenom lidskoprávní aktivisti, ale můžou to být i obyčejní lidé,“ doplňuje. Právě takovým člověkem je i mladý matematik Azat Miftachov, který nesouhlasil s tamními poměry. Kvůli tomu se stal terčem Federální služby bezpečnosti, která ho obvinila z výtržnictví. Jediným důkazem tohoto incidentu měl být svědek, který Azata na místě činu viděl a poznal ho podle obočí.
Porušování lidských práv ze strany vládnoucího režimu se nevyhnulo ani Bělorusku, kde se situace značně vyostřila po zmanipulovaných volbách v létě 2020. Snaha Alexandra Lukašenka zbavit se svých protikandidátů dopadla i na jejich rodiny. Eduard Babaryka byl lídrem nominační skupiny svého otce na pozici prezidentského kandidáta. Zatkli ho v den, kdy chtěl na Ústřední volební komisi odevzdat poslední podpisy na podporu prezidentské kandidatury. Už to ale nestihl. V únoru 2022 byl jeho pobyt ve vazbě opět prodloužen.
Na portálu JSNS.CZ jsou v nabídce i další vzdělávací materiály k tématu lidských práv a školy se mohou zapojit do stejnojmenné kampaně za lidská práva a otevřít tak téma svobody a demokracie i na Kubě, v Číně nebo Afghánistánu.
Podcastovou sérii naleznete taky na Spotify nebo v Apple podcastech.
http://www.clovekvtisni.cz/poslechnete-si-novou-podcastovou-serii-o-lidskych-pravech-9755gp