V pátek 23. května 2025 se na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy konala mezinárodní konference „Pastoral Care and Education in a Digitalized World: Theological-anthropological Reflection on Church Practice in Actual Socio-Cultural Conditions“. Program probíhal v angličtině a byl otevřen i online účastníkům.
Akce, podpořená výzkumným projektem UK (UNCE/24/SSH/019), nabídla čtyři příspěvky:
-
Veronika Matějková, Ph.D. (HTF UK) se zabývala tím, jak může církev reagovat na komplexní potřeby současného člověka a jaké možnosti růstu víry nabízí v aktuálních společenských podmínkách. Představila pastorační a vzdělávací přístup Církve československé husitské.
-
František Štěch, Th.D. (ETF UK) představil teologickou reflexi umělé inteligence, která se rychle stává nedílnou součástí každodenní reality. Zdůraznil potřebu hledání nových přístupů k víře v tzv. postdigitální éře.
-
Ing. Eva Pavlíková (Ministerstvo pro místní rozvoj ČR) nabídla konkrétní příklady využití technologií v duchovní péči a ukázala, jak digitální nástroje jako aplikace One Minute Pause mohou sloužit jako první krok k navázání vztahu s Bohem.
-
Dr. Gernot Meier (Evangelická církev v Bádensku / Univerzita v Heidelbergu) ve svém příspěvku spojil pohled teologie, technologie a kulturních studií. Zabýval se tím, jak může církev v protestantském prostředí smysluplně reagovat na digitální transformaci a zároveň zůstat věrná lidskému rozměru pastorace.