Na konci května si tradičně připomínáme temné období 50. let 20. století, kdy v tehdejším Československu vládla totalitní komunistická strana. Pietní akce s názvem „Jáchymovské peklo“, která se konala o tomto víkendu, je věnována památce politických vězňů, kteří byli nuceni pracovat v krutých podmínkách uranových lágrů v oblasti Jáchymovska.
Za Ústav pro studium totalitních režimů vzdal někdejším politickým vězňům úctu u Rudé věže smrti ředitel Ladislav Kudrna.
„Je pro mě ctí, že zde mohu již poněkolikáté vystoupit jménem Ústavu pro studium totalitních režimů, a to na místě, které doslova ztělesňuje zlo, zlo zhoubné ideologie, která po celém světě zavraždila miliony nevinných žen, dětí a mužů. Boj o minulost, je vždy i zápasem o současnost. Kupříkladu i taková zdánlivá drobnost, jakou je pojmenování jedné stanice metra v nově plánované lince pražského metra D, demonstruje náš přístup k minulosti,“ prohlásil Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.
Úvodní část pietního shromáždění se uskutečnila v pátek 23. května na hřbitově v Horním Slavkově. Na tomto památném místě, u pomníku politických vězňů, si účastníci připomněli tragický pokus o útěk skupiny vězňů z tábora X, známého jako Dvanáctka, který se odehrál v říjnu 1951. Útěk skončil neúspěchem a přinesl ještě tvrdší postihy. Při aktu zazněly projevy a zdravice hostů, následované položením květin.
Pietní den dále pokračoval u Rudé věže smrti v obci Dolní Žďár na cestě z Ostrova do Jáchymova. Tento objekt byl součástí tábora Vykmanov „L“, mukly přezdívaného jako „likvidační“. Politickým vězňům zde byly ukládány těžké práce s radioaktivní uranovou rudou, a to bez jakýchkoli ochranných prostředků. I zde byly položeny květiny a předneseny projevy.
„Naše instituce disponuje vynikajícími historiky a historičkami, kteří na téma jáchymovského pekla publikovali desítky studií a monografií, a jsou připraveni podílet se na nové expozici v Rudé věži smrti. Pokud chceme, aby nově nastupující generace byla odolná vůči totalitním, diktátorským a autoritativním režimům, musíme ji předkládat nezkreslený obraz komunistického režimu,“ řekl Ladislav Kudrna, ředitel ÚSTR.
S projevem u Rudé věže smrti vystoupil i někdejší politický vězeň, dnes dvaadevadesátiletý Leo Žídek.
V sobotu 24. května se konala vzpomínková mše v kostele sv. Jáchyma v Jáchymově, sloužená za bývalé politické vězně uranových lágrů totalitního komunistického režimu. Mše je tradiční součástí každoročního setkání.
Hlavní pietní akt pak proběhl téhož dne u památníku „Brána ke svobodě“ v Jáchymově. Úvod obstaraly tóny Svatováclavského chorálu v podání hudby Armády České republiky. Následovalo kladení věnců a květin, minuta ticha za oběti komunismu a slavnostní „Večerka“ zahraná trubačem AČR. Poté vystoupili zástupci institucí a veřejného života s projevy a zdravicemi.
Celým dvoudenním programem provázela Vlasta Preislerová, předsedkyně spolku Nositelé odkazu Jáchymovské peklo, která se dlouhodobě věnuje uchovávání paměti bývalých politických vězňů.
http://www.ustrcr.cz/jachymovske-peklo-pripomneli-jsme-si-obeti-komunisticke-perzekuce