7.5.2025 13:45

Zemětřesení v Myanmaru: Miliony lidí stále potřebují pomoc. Členové globální sítě Charit podporují úsilí místní církve

Abroad Charita ČR

Epicentrum zemětřesení bylo poblíž Mandalaje a Sagaingu. Celé komunity byly zasaženy. Domy, zdravotnická zařízení a klíčová infrastruktura byly zničeny, došlo k výpadkům elektřiny a vody, telekomunikace jsou silně omezeny a dopravní cesty poškozené nebo neprůjezdné. Rozsáhlé škody na silnicích, mostech a základních službách vážně komplikují hodnocení škod a distribuci pomoci. Silné deště a bouřky představují hrozbu pro ty, kteří přespávají venku. Provoz na letištích v Mandalaji a Nepjidu byl obnoven, ale klíčová infrastruktura zůstává poškozena a poptávka po letech je vysoká.

Rodiny, které přišly o vše, nyní spí venku na krajnicích, na polích a v provizorních přístřešcích. S blížícím se monzunovýmobdobím se jejichsituaceještězhoršuje. Neustálé otřesy zvyšují obavy a brání lidem vracet se do poškozených domů. Bez urgentní pomoci s přístřeším budou tisíce lidí čelit záplavám. K tomu se přidává extrémní horko, teploty dosahují až 42 °C, což představuje další výzvu pro přeživší i humanitární pracovníky, zvláště s omezeným přístupem k čisté vodě.

říká Caroline Brennan z Catholic Relief Services, která je právě nyní v Myanmaru a podporuje reakci místní církve.

Kombinace vysídlení, nedostatku čisté vody a nehygienických podmínek vytváří ideální prostředí pro vznik zdravotní krize. Cholera a další nemoci z vody představují rostoucí hrozbu, zejména pro malé děti a osoby s oslabenou imunitou. Pro nejzranitelnější komunity, městské i venkovské, hraje místní církev zásadní roli díky důvěře a zkušenostem. Okamžitý přístup k čisté vodě, hygienickým balíčkům a sanitárním zařízením je klíčový pro prevenci epidemií.

Mnohé oblasti nejvíce zasažené zemětřesením se ještě nevzpamatovaly z tajfunu z září 2024. Kromě toho byly miliony lidí vysídleny kvůli konfliktu a čelily rostoucí potravinové nejistotě. Zemětřesení zničilo domovy, potravinové zásoby, trhy i obživu – a zasáhlo v době, kdy je potravin už tak málo.

Zasažené regiony jsou klíčové pro zemědělství Myanmaru – tvoří asi třetinu produkce obilovin, čtyři pětiny produkce kukuřice a chovají dvě třetiny skotu a buvolů. Předběžné zprávy uvádějí, že bylo zasaženo 3,7 milionu hektarů orné půdy – převážně rýže a olejnin – a 3,6 milionu kusů skotu. Poškozené zavlažovací systémy ve vnitrozemských oblastech závislých na přehradách a hrázích situaci dále ztěžují. Blížící se období dešťů v polovině května – které už částečně začalo – ještě více komplikuje obnovu obživy a přístup k potravinám. Hlad narůstá.

Zemětřesení tyto komunity srazilo na kolena. Mnozí nemají žádnou pojistku, o kterou by se mohli opřít. Naléhavě je potřeba zajistit distribuci potravin a výživovou podporu pro zranitelné skupiny, včetně dětí a kojících matek.

Hlášeny jsou vysoké úrovně stresu, zejména u dětí. Lidé pociťují vyčerpání, smutek a strach – obzvlášť ti, kteří přišli o blízké nebo žijí v nebezpečných a přeplněných podmínkách. Dochází k nárůstu problémů v oblasti ochrany, protože lidé čelí kombinaci konfliktu, vysídlení a katastrofy.

Uprostřed krize zůstává jednou jistotou místní církev. Je pevně zakořeněna v komunitách, těší se důvěře díky rokům služby, péče a vztahů. Díky těmto vazbám je schopná rychle reagovat, distribuovat pomoc, koordinovat s partnery a poskytovat i duchovní a psychickou oporu.

Členové sítě Charit z celého světa podporují úsilí místní církve v postižených oblastech. Již nyní proběhla první hodnocení situace a distribuce pomoci vysídleným rodinám.

Do budoucna budou prioritou tyto oblasti nouzové pomoci: potraviny, nouzové přístřeší, základní potřeby a finanční pomoc, voda, hygiena a sanitace, obnova obživy a trhů, ochrana a psychosociální podpora.

http://www.charita.cz/aktuality/zahranicni/zemetreseni-v-myanmaru