Ve Tříkrálové sbírce letos padl znovu rekord. Tentokrát jsme zdolali hranici něco přes 184 milionů korun. Je to zhruba o deset milionů více než v loňském roce. To ukazuje na dobré jméno Tříkrálové sbírky, které si zaslouží tím, že je transparentní a má za sebou obrovskou armádu dobrovolníků, říká s radostí Gabriela. „Naše zkušenost je taková, že čím více má někdo hluboko do kapsy, tím více se dokáže podělit a dává si peníze stranou, aby mohl podpořit někoho, kdo je na tom ještě hůře než on, a to je úžasné,“ doplňuje.
Tříkrálová sbírka letos navíc kromě vybraného peněžního rekordu oslavila i svůj jubilejní 25. ročník, pro který zpěvák Michal Horák složil písničku. „V Brně se letos v lednu odehrál tříkrálový koncert jako poděkování koledníkům, dárcům i partnerům sbírky. Na pódiu vystoupila Chantal Poullain, skupina Radeček, zpěvačka Tereza Mašková a samozřejmě také Michal Horák, náš skladatel a autor kolednické hymny Tři králové, kterou tam zahrál,“ vypráví Gabriela i s tím, že výroba písně byl náročný proces. „Přemýšleli jsme, jak obdarovat koledníky k výročí a když jich máte 80 tisíc, těžko se vymýšlí dárek hmotného charakteru. Napadla nás písnička a dostali jsme tip právě na Michala Horáka. Sám byl koledníkem sbírky léta, jeho rodiče v tom fungují, navíc je velmi úzce svázaný s charitou v Hradci králové, a tak jsme ho oslovili,“ popisuje Gabriela vznik písně.
Podle ní složil Michal píseň velmi rychle, zařídil si nahrávání zvuku a Charita ČR pak řešila především natáčení videoklipu, do kterého se dobrovolně zapojil i hvězdný režisér Markus Krug se svými přáteli z branže. „Vzniklo z toho opravdu povedené dílo a co jsem slyšela, několik učitelek základních škol zařadilo píseň do repertoáru hudební výchovy, takže se nebojím, že by tahle naše hymna zaznívala jen pro letošní rok,“ doplňuje se smíchem Gabriela.
S tříkrálovou sbírkou se letos poprvé propojila také značka Orion spadající pod firmu Nestlé. Orion tak na zadních stranách svých vánočních kolekcí bude mít nejméně po dobu dvou let informace právě o Tříkrálové sbírce. Nestlé sbírku podpořilo také finančně a s Charitou ČR spolupracuje dlouhodobě. „Nejvíce pomáháme při přírodních katastrofách, kdy nás Charita vždy osloví. Ve firmě máme takové tři hlavní pilíře sociální pomoci. Jedním z nich je přístup k jídlu, aby měli všichni co jíst, druhým je pomoc při přírodních katastrofách a třetím je pomoc komunitám kolem našich lokalit, kde máme továrny,“ vysvětluje Tereza.
Právě pomoc komunitám vyzdvihuje Gabriela jako jednu z nejdůležitějších oblastí. „U nás v Česku tolik nevnímáme, že to v komunitách někdy nefunguje. Nedíváme se, co se děje kolem nás, máme spoustu starostí a práce a když potom někdo přijde a zaktivizuje lidi, kteří žijí na daném místě tak, aby se starali o sebe, o druhé, o přírodu i o svůj zdravý způsob života, je to jenom dobře. Je to také nejlepší způsob pomoci v zemích jako je Česká republika,“ reaguje Gabriela.
Kromě toho se podle slov Terezy firma Nestlé jako největší potravinářská firma na světě soustředí také na edukaci lidí v nutriční stravě a vyváženém životním stylu. „Bereme to jako takovou nutnost, abychom ty naše spotřebitele měli i do budoucna a abychom si vychovávali další generace, které budou vědět, jak zacházet s našimi produkty. Samozřejmě to pak má přesah i v sociální pomoci,“ doplňuje i s tím, že jako zásadní téma v dnešní době vnímá hlavně plýtvání jídlem.
Poslechněte si náš podcast nejen online, ale také v rozhlasovém vysílání Radia Proglas v sobotu 26. dubna ve 20:15 a v neděli 27. dubna v 16:55. Časy jsou orientační a mohou se mírně lišit.
Pro další informace a poslech předešlých dílů navštivte stránky podcastu ChariTALK.
http://www.charita.cz/aktuality/z-domova/nestle-a-charita-v-jednom-tymu-pomahat-komunitam-ma-smysl-shoduji-se-hostky-charitalku