Na minimální důstojnou mzdu většina zaměstnanců v České republice stále nedosáhne
Přesto podle údajů Platformy pro Minimální důstojnou mzdu na tuto částku nedosáhne přibližně 63 % zaměstnanců (v Praze a Brně je to 59 %). Příjmy pod úrovní minimální důstojné mzdy má 56 % mužů a 72 % žen a 68 % mladých lidí do 35 let. Velká část společnosti tak navzdory tomu, že pracuje na plný úvazek, obtížně pokrývá běžné výdaje, jako je nájemné, energie, zdravotní péče či vzdělání dětí. Největší výdajovou položkou pak zůstává stále drahé bydlení, jehož ceny rostou rychleji než mzdy.
Na důležitost důstojných příjmů upozorňuje i Charita Česká republika, která dlouhodobě prosazuje spravedlivé podmínky pro všechny pracující. Podle Ivy Kuchyňkové, manažerky pro sociální oblast Charity Česká republika, se totiž vyspělá demokracie pozná právě podle toho, že umí pracovat s prvky sociální rovnosti.
zdůrazňuje Iva Kuchyňková, manažerka pro sociální oblast Charity Česká republika,
a připomíná, že nelze přehlížet skutečnost, jak prudce se zvyšují životní náklady.
dodává expertka.
Charita Česká republika proto podporuje snahy o spravedlivé odměňování i ochranu těch nejzranitelnějších.
Minimální důstojná mzda je indikátor, který na základě aktuálních cen vypočítává, jakou výši by musela mít odměna za běžnou pracovní dobu, aby pracujícím a jejich domácnostem poskytla dostatek finančních prostředků k životu, který je většinou společnosti vnímaný jako základní standard. Z minimální důstojné mzdy by se měly dát pokrýt náklady na stravu a bydlení, ošacení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání a volný čas a zároveň by měla umožnit vytvářet úspory pro nepředvídané životní situace.
Další informace naleznete na www.dustojnamzda.cz.