S hlubokým pohnutím přijal zprávu o jeho skonu i prezident České republiky Petr Pavel.
„Papež František byl pastýřem s otevřeným srdcem, mužem dialogu, pokoje a milosrdenství. Jeho pontifikát se vyznačoval důrazem na solidaritu a blízkost lidem,“ napsal v prohlášení České biskupské konference k úmrtí papeže pražský arcibiskup Jan Graubner a v rozhovoru pro Českou televizi pak prohlásil, že „nastavoval zrcadlo nejen církvi, ale i celé Evropě“. „Jsme kultura zahleděná tak trochu do sebe, zvyklá na svoje tradice, svoji životní úroveň a svoje práva. On přišel z úplně jiného světa, aby přitáhl pozornost k lidem, kteří žijí v úplně jiné situaci než my,“ poznamenal Graubner. Rovněž arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík vzpomínal v České televizi na papeže jako na člověka, pro kterého byli důležití i lidé pozapomenutí:
Pro ČTK pak doplnil, že papež František byl pro církev i pro celý svět pevným záchytným bodem uprostřed bouřlivého dění. „Svým opravdovým životem naplňoval své papežské heslo ‚Slitoval se a vyvolil si jejʻ. Dnes vidíme, že Bůh dal tohoto papeže církvi a světu jako veliký dar, který volal k opravdovosti života služebníky církve a k proměně srdce věřící i náš svět.“
řekl Marek Orko Vácha v rozhovoru pro Deník N. „Dokázal, že to jde. Dokázal, že být vysoko v církevní hierarchii neznamená, že by člověk musel dělat nějaké velké kompromisy. Že může žít podle Desatera, podle evangelia. A nezpronevěřit se sám sobě. František opravdu dokázal do obyčejného života vyrýt charisma ke svatosti. To, že se shodou okolností stal papežem, byly historické okolnosti. Ale jeho to absolutně nikam neposunulo a zůstal pořád tím chudým, normálním Jorgem Mariem Bergogliem, jakým byl vždycky.“ To z něj v jeho očích dělá příklad světce 21. století. „Přesto měl obrovské množství nepřátel a obrovské množství lidí, kteří ho nemuseli a které iritovala právě ta jeho chudoba a starost o všechny. A to, že nejprve miloval a teprve pak řešil teologii,“ dodává. Papežovu skromnost a lidskost vyzdvihnul ve vzpomínce pro CNN Prima News také ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marek Výborný: „Svojí skromností, blízkostí lidem a pochopením pro každého posunul papež František vnímání církve v dnešní společnosti, a to všude na světě. Svou otevřeností se mu podařilo oslovit i mladou generaci.“ To, co mu zůstane navždy spojené s papežem Františkem, je pak i duchovní hloubka, která z jeho působení vyzařovala. „To, co znamená otcovství. Takové to přijetí se vším všudy, se všemi chybami, které člověk má.“
Františkova blízkost nebyla pózou. Stála na opravdové lásce, soucitu, naslouchání a ochotě jít s druhým i v jeho bolesti.
shrnul pro Deník N teolog a filozof Tomáš Halík. Svůj pohled na papeže Františka přiblížil v Deníku N také historik Jaroslav Šebek: „Charakterizoval bych jej jako papeže periferií, protože se ve svém pontifikátu soustředil na témata, která pro církev samotnou byla okrajová, na oblasti a skupiny lidí, které byly na okraji. Byl to papež periferií, byl to papež globální, byl to papež otevřenosti a dialogu.“
připomíná docent Šebek důležité poselství papeže Františka, který nikdy nepřestal naslouchat lidem a snažit se pochopit jejich skutečné každodenní radosti i trápení.
S jeho přesvědčením, že svatost nespočívá v osobním hrdinství, ale v každodenní službě a lásce, hluboce rezonuje i práce Charity Česká republika. V péči o staré lidi, o lidi bez domova, o rodiny v nouzi, o ty, kdo hledají přístřeší, naději nebo jen někoho, kdo je vyslechne.
poznamenal k věřícím papež František v roce 2022.