18.3.2025 09:58

Krajský úřad loni evidoval sedm petic a 109 stížností. Klesl počet podnětů v dopravě

Czech Republic Krajský úřad Kraje Vysočina Monika Brothánková

Obě petice adresované hejtmanovi se týkaly Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava. V jedné z nich se na hejtmana obraceli zaměstnanci školy ve věci působení ředitele školy a ve druhé petici studenti požadovali odvolání ředitele školy.

Tři petice dostal na stůl Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Ochranu přírody a krajiny v lokalitě tzv. vílánecké střelnice požadovali signatáři jedné z nich, další nesouhlasila se záměrem vybudovat středisko na recyklaci stavebních odpadů společností STARKON STAV v areálu bývalé škrobárny v Krahulčí a ve třetí obyvatelé Radešínské Svratky protestovali proti realizaci záměru farmy pro chov dojnic.

Poslední dvě petice směřovaly na Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina. V první z nich podepsaní požadovali vybudování ulice pro místní dopravu mezi sídlištěm a průmyslovou zónou (vybudování ulice od Táborské, kolem vodojemu k přeložce Za Náspem v Pelhřimově), která by obě strany města lépe dopravně propojila. Ve druhé petici petenti chtěli postavit protihlukovou stěnu u JZ obchvatu Jihlavy, pro chatovou oblast Ráj.

Všech sedm petic pracovníci krajského úřadu vyřídili ve stanovené lhůtě a pisatelé byli o vyřízení informováni do 30 dnů ode dne doručení petice.

Ve srovnání s rokem 2023 bylo vloni na krajský úřad doručeno o 25 stížností méně, celkem 109, a to na výkon přenesené i samostatné působnosti.

Mezi stížnostmi dominovala dopravní obslužnost, 30 podnětů se týkalo autobusové a železniční dopravy, z nich 17 bylo důvodných. Tři stížnosti poukazovaly na stav silnic. Oproti roku 2023 klesl počet stížností na postupy ředitelů příspěvkových organizací z pěti na dvě. Naopak narostl počet podnětů na zařízení sociální péče a v oblasti školství.

„Oproti roku 2023 se stížnosti dotkly i stanice technické kontroly nebo průtahů při vyřizování záležitostí občanů. Naopak v oblasti hospodaření s majetkem kraje neeviduje krajský úřad za loňský rok žádnou stížnost. Podotýkám, že tato čísla se týkají výkonu samostatné působnosti orgánů kraje, tj. stížností vyřizovaných podle pravidel rady kraje,“ upřesnila Vlasta Smolíková, vedoucí krajského oddělení vnitřní kontroly.

Podle pravidel rady kraje bylo zaevidováno celkem 72 stížností. 49 stížností přímo šetřily a vyřídily orgány kraje, z nich 22 stížností bylo důvodných nebo částečně důvodných. Deset případů bylo vzhledem k nepříslušnosti k šetření postoupeno k vyřízení jinému subjektu a pět stížností dostaly orgány kraje pouze na vědomí. „V roce 2023 bylo na krajský úřad doručeno osm anonymních oznámení, v loňském roce to bylo 21. Z toho pět oznámení jsme prověřovali a dvě z nich jsme shledali jako stížnosti důvodné,“ doplnila Vlasta Smolíková.

V roce 2024 Kraj evidoval tři podání upozorňující na možné korupční jednání. Jedno z nich převzala Policie České republiky k dalšímu prošetření. Ve druhém případě bylo podání vyhodnoceno jako stížnost, kterou šetřil Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina. Třetí podání prošetřily příslušné odbory Krajského úřadu Kraje Vysočina a pisatel dostal informaci o vyřízení svého podání. „Jak prokázala řádná prošetření, ani v jednom případě podání neupozorňovala na možné korupční jednání zaměstnanců kraje zařazených do krajského úřadu,“ upřesnila Vlasta Smolíková.

Celkem 23 stížností spadalo do kategorie stížností dle správního řádu a deset stížností bylo zařazeno podle zákona o zdravotních službách. Dále byly orgánům kraje podány čtyři stížnosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

  • Vlasta Smolíková, oddělení vnitřní kontroly, Krajský úřad Kraje Vysočina

http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4131161&id_org=450008