Období námluv sokolích rodičů začíná obvykle na přelomu února a března. Sokolí pár do té doby žije během roku svým obvyklým tempem. Pohybuje se ve svém teritoriu, ale hnízdo k životu nevyužívá. Samička zpravidla snáší jedno až čtyři vejce, na kterých sedí zhruba 30 dní, než se vylíhnou mláďata. Rodičům vylíhnutím mláďat začíná období starostlivé péče, při kterém se o potravu a zahřívání mláďat rodiče navzájem doplňují.
Přibližně tři týdny po vylíhnutí mláďata ornitologové okroužkují. To do budoucna slouží k objasnění jejich původu a sledování počtu ohrožených sokolů na českém území. Mladí dravci opouštějí svá rodná hnízda obvykle v červnu, kdy se samostatně vydávají do světa na zkušenou. Po dvou až třech letech si hledají vlastní teritorium, ve kterém se dokáží uživit a přivést na svět další generaci. Sokol stěhovavý může žít až 20 let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. Ornitologové tak například vypozorovali, že sameček ze Záluží hnízdil od roku 2018 na komíně sklárny v Teplicích s neznačenou samicí. Známé jsou také údaje o hnízdění samečka rovněž ze Záluží, který v roce 2022 a 2023 hnízdil na teplárně Trmice s německou samicí.
Od roku 2002 hnízdí sokoli také na komínech výrobních závodů mateřské skupiny ORLEN v Polsku, a to v Plocku, Włocławku, Żerańi a Kaweczynu. Celkem vyrostlo na komínech skupiny ORLEN v Polsku již 64 sokolů. Nejznámější je pár sokolů stěhovavých hnízdící v areálu rafinérie ORLEN v Płocku. Sokoli Werwa a Rafik již zahájili hnízdní sezónu. V pátek 28. února samička Werwa snesla první vejce sokola stěhovavého zaznamenané v Polsku v tomto roce. V současné době se v hnízdě nachází již čtyři vejce, o která se tito dravci starají.
Milovníci přírody mohou již 9 let nepřetržitě sledovat život a zvyky sokola stěhovavého na webových stránkách Rekonstrukce populace sokola stěhovavého ORLEN a Sdružení pro divoká zvířata SOKÓL. Veřejnost je může sledovat na webových stránkách skupiny Orlen.
Informace o Nadaci ORLEN Unipetrol
Nadace ORLEN Unipetrol zahájila svoji činnost v roce 2017. Hlavním posláním nadace je podpora vzdělávání a popularizace vědy, především přírodovědných a technických oborů, ale také oblast společenské odpovědnosti s důrazem na podporu lokálních komunit a také životního prostředí. Nadace dlouhodobě podporuje školy, pedagogy i studenty prostřednictvím grantových programů. Prostřednictvím projektu Plastík a jeho kouzelný kufřík nabízí žákům prvního stupně exkurzi do světa chemie skrze zábavné pokusy. V rámci podpory vzdělávání a aktivit nadace vznikla řada vzdělávacích materiálů a výstupů v podobě výukových videí, která může shlédnout široká veřejnost na www.nouonline.cz. Nadace se od roku 2024 věnuje také společenské odpovědnosti v oblastech životního prostředí, podpory místních komunit nebo dobrovolnictví. Mezi aktivity v této oblasti patří např. charitativní sbírky, zarybňování řek, podpora hnízdění ohrožených sokolů stěhovavých nebo také chov včel medonosných. Nadace dlouhodobě spolupracuje s mnoha neziskovými organizacemi. Nadace ale často jedná v reakci na aktuální dění ve společnosti a na mimořádné události. Informace o poslání Nadace ORLEN Unipetrol a všech ostatních aktivitách najdete na internetových stránkách www.nadaceorlenunipetrol.cz.
Kontakt:
Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol
telefon: 736 506 939