Krajská muzea Vysočiny uspěla s novými přeshraničními projekty
Muzeum Vysočiny Třebíč nazvalo projekt Poznáváme sousedy aneb jsme si blíž. „Spolu s Volkskultur Niederösterreich letos pořádáme čtyři akce na podporu rozvoje tradiční lidové kultury jak v Česku, tak v Rakousku.
Expozice J. A. Schumpetera v muzeu v Třešti, pobočce Muzea Vysočiny Jihlavy, projde do konce letošního roku modernizací a rozšíří se o malou badatelnu. „V rámci projektu s názvem Synové průmyslu: Franz Kafka a Josef A. Schumpeter vznikne také putovní výstava. Ta prostřednictvím těchto dvou osobností, které se narodily ve stejném roce 1883 a jsou spjaté s Třeští, představí období velkého rozmachu regionálního průmyslu v regionu Českomoravské vrchoviny a Waldviertelu na konci 19. století,“ uvedl Miloš Podařil z Muzea Vysočiny Jihlava.
Projekt společně koncipují a realizují Muzeum staré textilní továrny ve Weitře a Muzeum Vysočiny Jihlava, zejména prostřednictvím své pobočky v Třešti. Zároveň jde o pilotní projekt pro předpokládanou další mezinárodní spolupráci s partnery z Rakouska ve smyslu společné prezentace problematiky průmyslu 19. století.
„Oba projekty budou mít pozitivní dopad nejen na kulturní výměnu, ale i na posílení mezilidských vztahů mezi námi a Rakušany. Takové spolupráce jsou pro nás klíčové nejen pro zachování našich tradic, ale i pro budování silného, společného kulturního prostoru v Evropě,“ uzavřel Miloš Hrůza.
Radní Kraje Vysočina 3. března doporučili zastupitelstvu kraje schválit předfinancování obou projektů ve výši 481 a 600 tisíc korun. Přičemž 80 % z celkových uznatelných nákladů obou projektů uhradí Fond malých projektů.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4130999&id_org=450008