Ministr kultury Martin Baxa se prostřednictvím videokonference setkal s ministrem kultury a informační politiky Ukrajiny Oleksandrem Tkačenkem před jednáním Rady ministrů kultury v Bruselu
V části kultura a audiovize se bude mj. věnovat výzvám spojeným s válkou na Ukrajině a jejími dopady. Ministr Tkačenko byl na uvedené zasedání Rady pozván a zúčastní se jí formou videokonference.
Martin Baxa informoval ministra Tkačenka o tom, že zúčastněným ministrům kultury byl distribuován seznam požadavků ukrajinské strany na zabezpečení ukrajinského kulturního dědictví před nadcházející zimou a také v souvislosti s opakovanými ruskými útoky na kritickou ukrajinskou infrastrukturu. V Bruselu tak proběhne debata nad konkrétními návrhy pomoci Ukrajině od jednotlivých zemí, aby byla koordinována. Diskuse bude i o generátorech, které jsou pro stávající zimu nutné pro ukrajinské kulturní instituce, jež čelí nedostatku energií v souvislosti s cílením ničením energetické infrastruktury v důsledku Putinovy agrese vůči Ukrajině.
“Informoval jsem svého kolegu také o nedávno schváleném Programu humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářské asistence Ukrajině pro období 2023 až 2025. Koordinační role byla svěřena resortům zahraničních věcí a průmyslu a obchodu. Ministerstvo kultury usiluje, aby od roku 2023 byla možnost čerpání podpory také na záchranu ukrajinského kulturního dědictví. To je pro pomoc s financováním ukrajinské kultury velmi důležité,” řekl ministr kultury Martin Baxa.
Ministr Tkačenko byl rovněž informován o další připravované pomoci, kterou zajišťuje a koordinuje Národní muzeum. Jedná se dodávku odvlhčovacích přístrojů pro zajištění klimatu ohrožených sbírkových předmětů. Celkem se podařilo zakoupit 40 přístrojů. Momentálně zbývá dořešit způsob jejich přepravy na Ukrajinu.