27.2.2025 23:55

ČEZ ESCO uzavřelo svůj první off-site PPA kontrakt na dodávky elektřiny z konkrétní fotovoltaiky. Zákazníkem jsou Třinecké železárny

Czech Republic Dynatron Roman Gazdík

Skupina ČEZ se ve své strategii Čistá Energie Zítřka zavázala přeměnit své výrobní portfolio na bezemisní. V nové éře výstavby obnovitelných zdrojů energie už do provozu uvedla šest nových fotovoltaických elektráren, další jsou ve fázi výstavby a developmentu.

Tato PPA smlouva je prvním takzvaným off-site PPA kontraktem pod hlavičkou ČEZ ESCO. V tomto případě se zdroj bezemisní elektřiny nachází mimo areál zákazníka. Veškeré dodávky bezemisní elektřiny se zárukami původu zajistí železárnám 500 km vzdálená fotovoltaická elektrárna Skupiny ČEZ ve Vrskmani u Chomutova. Elektrárna Vrskmaň vyrostla v podhůří Krušných hor na tzv. brownfieldu. Opuštěný areál dolu Jan Šverma sloužil dříve jako technické zázemí, šachta prostor využívala pro manipulaci důlní techniky. Fotovoltaika o instalovaném výkonu 4,78 MWp je v provozu od loňského léta.

Dosud ČEZ ESCO pro zákazníky realizovalo z FVE primárně takzvané on-site PPA kontrakty, zejména formou modelu Fotovoltaika za 1 Kč, kdy ČEZ ESCO buduje fotovoltaické elektrárny přímo na střechách nebo pozemcích zákazníka, který investici splácí až v následujících letech v cenách elektřiny.

Dalšími prvky strategie Třineckých železáren jsou např. vybudování vlastních fotovoltaických elektráren, výstavba nové briketační linky nebo nové paroplynové elektrárny. Celkově hodlá firma do modernizace a ekologizace provozů investovat desítky miliard korun.

PPA kontrakt je v tuto chvíli domluven do konce roku 2027.

ČEZ ESCO s Třineckými železárnami dlouhodobě spolupracuje na snižování energetické náročnosti a dekarbonizaci jejich výroby. Je také dodavatelem elektřiny pro železárny a realizovala řadu technologických zakázek, například zefektivnění dodávek stlačeného vzduchu, nové pískové filtraci pro vodárnu v areálu firmy nebo modernizaci potrubí a tzv. krokové pece pro zpracování hutních materiálů.

Power purchase agreement (PPA) je dlouhodobý kontrakt, který zajišťuje dodávku elektřiny pro zákazníka z jedné nebo více konkrétních elektráren. Zatímco off-site se nachází mimo areál zákazníka, forma on-site PPA počítá se zdrojem elektřiny přímo na střechách nebo pozemcích firmy. PPA kontraktem je možné zajistit dlouhodobou fixní cenu za MWh elektřiny. PPA kontrakty zákazníci u ČEZ ESCO využívají nejčastěji ve formě produktu fotovoltaika za korunu (on-site PPA projekt), kdy investici do elektrárny splácí až platbami za spotřebovanou zelenou elektřinu. Firma se tedy zpočátku obejde bez vlastního kapitálu. Aktuálně je v různé fázi přípravy nebo hotových celkem skoro 10 MW instalovaného výkonu FVE za 1 Kč od ČEZ ESCO. Více na www.cezesco.cz/cs/produkty/ppa

ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy ČEZ Teplárenská, AirPlus, AZ KLIMA, CAPEXUS, ČEZ ENERGO, EP Rožnov, ENESA, ESL, HORMEN nebo KART. Více na www.cezesco.cz.

http://www.zakazka.cz/cez-esco-uzavrelo-svuj-prvni-off-site-ppa-kontrakt-na-dodavky-elektriny-z-konkretni-fotovoltaiky-zakaznikem-jsou-trinecke-zelezarny