Místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jan Grulich uvedl: „Školství patří k zásadním tématům naší společnosti. Přestože si to ne všichni uvědomují, je investicí do nás. Aby Česko bylo i nadále úspěšnou a prosperující zemí, musíme podporovat nadané žáky a nebrzdit je v jejich rozvoji. Problematika rozvoje potenciálu každého žáka souvisí také s otázkou, jaké místo mají mít víceletá gymnázia ve vzdělávacím systému a jak dětem pomoci svůj potenciál rozeznávat prostřednictvím kariérového poradenství. Těší mě proto, že se prezentace nezávislého Auditu vzdělávacího systému za rok 2024 opět uskutečnila v Senátu.“
Analýzu věnovanou víceletým gymnáziím zpracoval programový ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký: „Čeští žáci mají aktuálně ve srovnání s jinými zeměmi OECD mírně nadprůměrné výsledky, takže bychom mohli být zdánlivě klidní. Náš chronický problém je ale jinde – výsledky dětí jsou příliš závislé na tom, jak moc jsou vzdělaní jejich rodiče, místo aby odrážely reálný studijní potenciál.“
V dalších analýzách Auditu se jejich autorky Nikola Šrámková a Kateřina Lánská věnují tématu kariérního rozvoje a podpoře nadaných a mimořádně nadaných žáků, které ve školách stále neumíme identifikovat a rozvíjet. „Mnozí žáci si neuvědomují své schopnosti a silné stránky, což může vést k chybným rozhodnutím ve vzdělání a kariéře. To má negativní dopady pro jednotlivce i pro stát. Kariérové vzdělávání a poradenství mohou pomoci vyrovnávat nerovné příležitosti ve vzdělávání a situace, kdy rodina nedokáže žákům poskytovat vhodnou oporu v sebepoznání, vzdělávání a ve světě práce, zejména u dětí z nepodnětného prostředí,“ popisuje analytička Šrámková. A Lánská ji doplňuje: „Nadané a mimořádně nadané žáky v našich školách dlouhodobě přehlížíme. Ukazují nám to data MŠMT, České školní inspekce i řada výzkumů. Identifikace nadání a talentu podléhá často stereotypům a mýtům o nadaných dětech, systém podpory nadaných je v mnoha ohledech pouze formální nebo nedostatečný. V důsledku toho přicházíme o příležitosti rozvíjet ve školách talenty a nadání jednotlivých dětí.“
Audit vzdělávacího systému zpracovává nezisková organizace EDUin každoročně již od roku 2014 a jednotlivé analýzy popisují témata, která byla v českém vzdělávání důležitá v uplynulém roce. Každá z kapitol má kromě autorů také nezávislé oponenty z řad odborníků, na konci nechybí ani doporučení pro vzdělávací politiku. Audit nabízí analytické texty, které hodnotí, srovnávají a upozorňují na problémy školství. Všechny analýzy jsou dostupné na webu EDUin.
Kontakt pro média: Tomáš Matoušek, vedoucí komunikace EDUinu, tel.: 604 730 130, mail: [email protected].