17.2.2025 08:04

Vzpomínka na oběti spojeneckého náletu

Czech Republic Městská část Praha 2

Smutnou událost, od které letos uplynulo už 80 let, si u pamětní desky z dílny akademického sochaře Petra Císařovského připomněli starosta Prahy 2 Jan Korseska v doprovodu radních Jaroslava Šolce a Tomáše Halvy, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl a ředitel Vojenského historického ústavu Praha brig. gen. Aleš Knížek. Společnou modlitbu za oběti pak vedl Jakub Karel Berka z farnosti při bazilice sv. Ludmily.

Nálet na Prahu o Popeleční středě 14. února roku 1945 si vyžádal životy sedmi stovek lidí, přes tisíc lidí bylo zraněno. Zničil desítky domů a řadu dalších poškodil. Mezi poničenými objekty byly Emauzský klášter a Faustův dům, již zmíněná Všeobecná nemocnice na Karlově náměstí, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně poškozeny byly skleníky Botanické zahrady. Z dostupných pramenů je doloženo, že nálet původně směřoval na Drážďany. V důsledku navigační chyby však došlo k tragickému omylu. Poškozeno bylo hned několik pražských čtvrtí, zejména Nové Město, Vinohrady Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.

Místo na budově Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí číslo 37, kde je deska umístěna, nese jistou symboliku. Lékaři nemocnice, která při tehdejším bombardování utrpěla přímý zásah, bezprostředně po útoku pomáhali raněným na Karlově náměstí. Ušetřen nezůstal ani tehdejší nedaleký podzemní bunkr. Zahynulo v něm 120 žen a dětí. Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.