17.2.2025 05:35

Nařízení DSA je účinné rok: shrnutí v číslech

IT
Czech Republic Český telekomunikační úřad Tereza Meravá

nařízení (EU) 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES

Uživatelům těchto služeb nařízení DSA přiznává nová práva, díky kterým získali větší kontrolu nad poskytovanými službami či např. online nákupy. Jde o pozitivní změny, např. možnost účinné obrany v případě, že platforma neoprávněně odstraní obsah nebo zablokuje uživatelský účet, větší ochrana před nepoctivými obchodníky (online tržiště již nesmí umožnit prodej obchodníků, o kterých nemají dostatek údajů), nebo např. větší ochrana nezletilých (sociální sítě a herní platformy se např. musí vyhnout vytváření závislosti u dětí).

Na dodržování nových pravidel bude dohlížet koordinátor digitálních služeb. Již v srpnu 2023 schválila vláda usnesení, kterým stanovila, že se tímto koordinátorem stane Český telekomunikační úřad. Jeho působnost bude upravena novým zákonem o digitální ekonomice, který nařízení DSA adaptuje v podmínkách České republiky. Český telekomunikační úřad se na svoji novou roli již dlouhodobě připravuje.

Mezi nejvýznamnější počiny ČTÚ za uplynulý rok patřilo zpracování studie, která vůbec poprvé z pohledu nařízení DSA zmapovala velikost a strukturu digitální ekonomiky ČR. Bylo identifikováno celkem 2 659 poskytovatelů zprostředkovatelských služeb, kteří pokrývají široké spektrum služeb od základních služeb prostého přenosu informací, přes služby ukládání do mezipaměti a hostingové služby, až po online platformy a tržiště. Mezi identifikovanými subjekty bylo 1 976 poskytovatelů prostého přenosu, 3 poskytovatelé ukládání do mezipaměti, 564 poskytovatelů hostingu, 182 online platforem, 76 online tržišť a 1 vyhledávač. Podíl digitální ekonomiky na HDP České republiky pak činní téměř 5 %.

V loňském roce jsme také zveřejnili dva průvodce nařízením DSA, pro poskytovatele a pro uživatele, a v lednu jsme je rozeslali všem identifikovaným poskytovatelům zprostředkovatelských služeb.

Zástupci úřadu se také během loňského roku účastnili celkem 14 jednání Evropského sboru pro digitální služby. Pro zástupce sektoru a další dotčené subjekty jsme loni uspořádali 3 workshopy, na kterých jsme prezentovali naši činnost, vysvětlovali fungování DSA a diskutovali.

Celkem jsme v souvislosti s DSA přijali desítky podnětů. Postoupeno do zahraničí bylo 8 z nich. Mezi nimi jsme řešili např. podnět od RRTV na podvodné reklamy s politickým podtextem na YouTube (podnět postoupen do Irska), podnět na TEMU (rovněž postoupeno irskému koordinátorovi), či podnět v kauze Discord – věc jsme předali k řešení nizozemskému koordinátorovi digitálních služeb pro podezření na porušení čl. 16 a 28 nařízení DSA.