Skupina MOL vyrobila ve slovenské rafinerii Slovnaft v Bratislavě motorovou naftu s obsahem hydrogenovaného rostlinného oleje HVO a udržitelné letecké palivo SAF.
Bionafta rostlinného původu byla úspěšně vyrobena v bratislavské rafinerii Slovnaftu. K výrobě byl použit olej získaný ze skořápek kešu ořechů a tento biokomponent byl následně zpracován společně se surovou ropou. Skupina MOL využívá metodu co-processingu již několik let také v rafinerii Danube Refinery v Százhalombattě, kde se do fosilních paliv přidávají rostlinné zbytky, což snižuje emise. Během výroby se bio i fosilní složky zpracovávají současně, čímž se zvyšuje efektivita procesu. Výrobní test dopadl úspěšně, přičemž analýza provedená maďarskou laboratoří Isotoptech Zrt potvrdila požadovaný obsah bionafty HVO v motorové naftě.
Zároveň rafinerie Slovnaft provedla další výrobní test, při kterém vyrobila udržitelné letecké palivo (SAF) rovněž metodou co-processingu. V tomto případě společnost opět využila odpadní materiál a zpracovala částečně rafinovaný kuchyňský olej spolu s tradičními surovinami. Test potvrdil, že výrobní jednotka bratislavské rafinerie, která běžně produkuje letecký petrolej, je plně schopná vyrábět i udržitelné letecké palivo.
„ Jsme technologicky připraveni na výrobu bionafty rostlinného původu i udržitelného leteckého paliva. To by mohlo otevřít novou kapitolu v udržitelných iniciativách Skupiny MOL – našim zákazníkům nabízíme stále širší škálu paliv a přispíváme tak k inteligentní energetické transformaci, “ uvedl Csaba Zsótér, senior viceprezident pro paliva Skupiny MOL.
„ Skutečnost, že Slovnaft tímto testem úspěšně prošel, potvrzuje naši pozici klíčového hráče ve střední a východní Evropě. Naše dlouholeté know-how v oblasti chemické výroby je nutné nejen zachovat, ale i rozvíjet v souladu s tím, kam společnost směřuje a jakou budoucnost chceme tvořit, “ řekl Gabriel Szabó, místopředseda představenstva Slovnaftu a viceprezident pro Downstream Skupiny MOL.
Rostoucí význam SAF v leteckém průmyslu
V současnosti jen velmi málo rafinerií na světě vyrábí udržitelné letecké palivo SAF. Slovnaft se tak stal jednou z prvních rafinerií schopných produkovat letecké palivo splňující přísné normy pro SAF.
V souladu s environmentálními cíli Evropské unie musí SAF od letošního roku tvořit minimálně 2 % z celkové spotřeby leteckého paliva, přičemž tento podíl se bude každoročně navyšovat. Do roku 2030 má dosáhnout 6 %, do roku 2035 pak 20 % a do roku 2050 až 70 %. Tato regulace se vztahuje na všechny lety startující z EU, bez ohledu na destinaci. Slovnaft a Skupina MOL rovněž spolupracují s Leteckou fakultou Technické univerzity v Košicích na testování SAF.
Skupina MOL
Skupina MOL je mezinárodní integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodní společnost se sídlem v Budapešti. Působí ve více než 30 zemích světa, zaměstnává 24 000 mezinárodních pracovníků a má více než stoletou historii. Skupina MOL provozuje tři rafinerie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku a vlastní síť téměř 2400 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Průzkumné a těžební aktivity společnosti MOL jsou podloženy více než 85 lety zkušeností v oblasti těžby uhlovodíků a 30 lety zkušeností v oblasti vtláčení CO2. V současné době probíhají těžební aktivity v 8 zemích a průzkumná aktiva v 10 zemích.
Společnost MOL se zavázala transformovat své tradiční činnosti založené na fosilních palivech na nízkouhlíkový, udržitelný obchodní model a usiluje o to, aby se do roku 2050 stala čistě uhlíkově neutrální a zároveň formovala nízkouhlíkové oběhové hospodářství ve střední a východní Evropě.
Kontakt pro média
Klára Pirochová
E-mail: [email protected]
Telefon: 732 801 881
Mikuláš Duda
E-mail: [email protected]
Telefon: 725 541 826