Ministryně a náčelník generálního štábu vzdali na Vítkově hold válečným veteránům
Ministryně obrany Jana Černochová připomněla hrdiny, kteří položili svůj život za naši svobodu.
Zmínila československé legionáře nebo hrdinství československých letců a dalších vojáků, kteří padli v boji proti nacismu a také 30 novodobých válečných veteránů, kteří se nevrátili ze svého nasazení ze zahraničních operací. „Slova uznání však zaslouží všichni naši váleční veteráni, tedy i ti, kteří měli štěstí a z míst bojů se vrátili domů ve zdraví. Jsem ráda, že zde mohu pozdravit lékaře a zdravotníky, kteří jste v zahraničních operací pečovali o zdraví vojáků a také místních lidí,” řekla ministryně Černochová.
Poděkování lékařům a zdravotníkům
Pamětní odznaky totiž dostali také příslušníci 6. polní nemocnice - lékaři a zdravotníci, které vláda v dubnu 2002 vyslala do Afghánistánu. „Bylo to v době, kdy se země zotavovala z války a zdejším lidem urgentně chyběla zdravotní péče. A právě díky vaší péči se podařilo tisícovkám Afghánců zachránit život či výrazně zlepšit jejich zdravotní stav. A za to bych vám všem – lékařům, zdravotníkům a i těm, kdo vám pomáhali – chtěla dnes poděkovat,” dodala.
Ministryně při této příležitosti ocenila také zásluhy odbojářů Josefa a Bohuslava Fikrových in memoriam za jejich hrdinské skutky pro naši zemi. A dále zásluhy několika veteránů, zaměstnanců Ministerstva obrany a dalších občanů udělením Záslužných křížů ministra obrany ČR, a to za vynikající plnění jejich povinností nebo za udržování vojenských tradic. Závěrem zdůraznila, že je důležité na české hrdiny nikdy nezapomenout, seznamovat s jejich osudy i mladou generaci a pokračovat v tradicích, jako je právě připomínka při příležitosti Dne válečných veteránů.
Války nevyhrávají stroje, ale lidé
„Přesně před 104 lety skončil konflikt, ve kterém bojovali první veteráni – českoslovenští legionáři. Díky nim vznikla naše republika a dnes tady stojíme. Všichni na ně navazujeme. Nezapomínáme ani na zásluhy druhoválečných veteránů, kterých je v Česku stále přes 120. Je skvělé, že si s nimi pořád můžeme promluvit. Máme ale také přes 16 tisíc novodobých veteránů,” shrnul na úvod v projevu náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka. Vyzdvihl také hlavní smysl vojenské služby - zajištění bezpečí a obrany země - a ocenil přítomné vojáky. „Vážím si každého z vás i vaší práce. I v dnešní technologické době války nevyhrávají stroje, ale lidé. Proto jste tím nejcennějším, co armáda má,” dodal.
Symbol vlčího máku
Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. V novodobé historii České republiky bylo datum 11. listopadu jako Den válečných veteránů poprvé vzpomenuto v roce 2001.
- Tento den je příležitostí veřejně si připomenout vlastence, kteří ve válečných apokalypsách, ohraničených léty 1914 – 1918 a 1939 – 1945, nezištně a bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti a za obnovení státní suverenity.
- Zároveň si v tyto dny připomínáme všechny muže a ženy, kteří slouží své vlasti daleko od domova v zahraničních mírových misích a operacích a také ty, kteří ve službě položili své životy.