31.1.2025 11:03

Odborníci řešili další postup výzkumu dvacet tisíc let starého tábořiště lovců mamutů na ústeckém Bukově

Czech Republic Krajský úřad Ústeckého kraje Martin Klimeš

Mezi důležité nálezy patří především typické štípané kamenné nástroje, pomocí kterých je lokalita předběžně datována do mladého paleolitu, konkrétně do období, které se nazývá gravettien a jež spadá do „vrcholného“ věku lovců mamutů. O tomto období víme především díky světoznámým výzkumům nalezišť v Dolních Věstonicích a Pavlově na jižní Moravě.

Velmi cenné jsou v Ústí nad Labem především nálezové situace, mezi které patří četná ohniště a pracovní plochy, kde docházelo k výrobě a opravám kamenných nástrojů, a také místa kde byla ulovená zvěř zpracovávána. Výzkum je dalším dokladem mimořádného významu severozápadních Čech a Ústeckého kraje v oblasti archeologického kulturního dědictví Evropy.

Výzkum provádí Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech ve spolupráci se Střediskem pro paleolit a paleoantropologii v Dolních Věstonicích Archeologického ústavu akademie věd ČR v Brně.

Na konci ledna bylo naleziště představeno téměř stovce specialistů v oboru archeologie a dalším vědeckým pracovníkům z přírodovědných oborů. Za účasti zástupců z řady významných vědeckých pracovišť v České republice a zahraničí tak byli diskutovány a potvrzeny výše uvedené závěry o charakteru, stáří a významu naleziště. V rámci odborné komise byly především konzultovány pracovní postupy výzkumu, nejvhodnější metody dokumentace nálezů a strategie odběru vzorků pro výzkum tehdejšího životního prostředí.

Velký důraz byl kladen na využití všech relevantních a moderních metod výzkumu archeologických nálezů a nálezových situací s cílem získání maximálního množství informací o životě lovců a sběračů, o tehdejší fauně a obecně o životním prostředí a jeho proměnách v čase poslední doby ledové.

http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=1794842&id_org=450018