Následným klinickým sledováním po uvedení na trh („PMCF“) se rozumí nepřetržitý proces aktualizace klinického hodnocení, který musí být součástí plánu klinického hodnocení, a tedy i plánu pro sledování po uvedení na trh.
Při provádění PMCF musí výrobce aktivně shromažďovat a vyhodnocovat klinické údaje vyplývající z použití prostředku, který nese označení CE a je uveden na trh nebo do provozu v rámci svého určeného účelu s cílem potvrdit bezpečnost a účinnost během celé očekávané doby životnosti prostředku, zajistit nepřetržitou přijatelnost zjištěných rizik a odhalit na základě věcných důkazů nově vznikající rizika. Tato povinnost je výhradně odpovědností legálního výrobce.
PMCF zkouška je jedním ze způsobů, jak potvrdit výše zmíněnou bezpečnost a účinnost prostředku s označením CE. Taková zkouška může být z pohledu zátěže subjektů trojí:
V případě, že PMCF zkouška zahrnuje vystavení subjektů jiným postupům, než jaké se provádějí za běžných podmínek použití prostředku, a tyto dodatečné postupy jsou invazivní či zatěžující, má zadavatel povinnost takovou PMCF zkoušku oznámit SÚKLu nejpozději 30 dnů před zahájením zkoušky prostřednictvím systému “RZPRO” (Registr zdravotnických prostředků) na rozdíl od jiných klinických zkoušek dle čl. 82 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/745 ze dne 5. dubna 2017 o zdravotnických prostředcích, změně směrnice 2001/83/ES, nařízení (ES) č. 178/2002 a nařízení (ES) č. 1223/2009 a o zrušení směrnic Rady 90/385/EHS a 93/42/EHS (dále jen “MDR”), které se podávají přes “ISZP” (Informační systém zdravotnických prostředků).
Zkoušky PMCF, které nezahrnují vystavení subjektů invazivním nebo zatěžujícím dodatečným postupům, nevyžadují podání žádosti ani oznámení na SÚKL.
Při rozhodování, které dodatečné postupy jsou invazivní či zatěžující lze vycházet z MDCG 2021-6 Rev. 1, a tedy lze za takové postupy považovat:
A dále Ústav vychází ze zavedené praxe a za tyto postupy považuje i randomizaci a použití placeba.
MDR a zákon č. 375/2022 Sb., o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o prostředcích“), stanovují náležitosti podání. Kromě těch obecných (vyplněný formulář žádosti v RZPRO, odpovídající plná moc a pověření zaměstnance v případě zastupování, zaplacené náhrady výdajů za odborné úkony), stanoviska etických komisí a pojištění dle požadavků zákona o prostředcích, podání v současné praxi zahrnuje následující dokumentaci:
Podávaná dokumentace musí být v souladu s požadavky MDR.
Toto podání může provést i agentura (CRO), pokud je k tomu pověřena výrobcem na základě smlouvy, jejímž předmětem je realizace PMCF zkoušky. CRO je v takovém případě zadavatelem, který nese odpovědnost pouze za procesy, kterými je smluvně pověřena a musí být jasně uvedena v podávané dokumentaci jako zadavatel. Výrobce zůstává majitelem získaných klinických dat a je zodpovědný za následné klinické sledování po uvedení na trh, jehož součástí je předmětná PMCF zkouška.
Rozhodující pro zařazení klinické zkoušky do regulačního rámce v České republice je její účel. Tím může být:
Shrnutí
PMCF zkoušky podávané na SÚKL jsou takové, jejíž subjekty jsou vystaveny dodatečným postupům, které jsou zatěžující či invazivní. Musí být součástí PMCF plánu v klinickém hodnocení zdravotnického prostředku. Zadavatelem je výrobce, který případně může smluvně pověřit CRO. Podání se provádí prostřednictvím RZPRO s výše uvedenou dokumentací.
http://sukl.gov.cz/otazky-a-odpovedi-klinicke-zkousky-zp/zkousky-pmcf