10.12.2024 13:15

Rektorka převzala Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání

Czech Republic Univerzita Karlova

Profesorka Milena Králíčková převzala v pondělí 9. prosince 2024 z rukou francouzského velvyslance v Praze, J. E. Stéphana Crouzata nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Francouzské velvyslanectví v České republice udělilo Řád čestné legie rektorce Univerzity Karlovy za její přínos v oblasti medicíny, prosazování rovnosti žen a mužů ve světě a posilování francouzsko-českých vztahů.

Rektorka Milena Králíčková v Buquoyském paláci ve společnosti (zleva) paní Mathilde Lagarde, ředitele Francouzského institutu – pana Stéphana Schordereta a velvyslance – J. E. Stéphana Crouzata.

Slavnostního ceremoniálu v malostranském Buquoyském paláci se v pondělní podvečer zúčastnili rektoři některých českých univerzit i děkani fakult Univerzity Karlovy.

„Převzít toto významné ocenění je pro mě velká čest. Práce pro Univerzitu Karlovu, pro vysoké školství a celé akademické prostředí v České republice je pro mě splněným snem. Spojovat to se spoluprací s francouzskými akademickými institucemi je čest,“ řekla po obdržení řádu Milena Králíčková.

Profesorka Králičková je podle velvyslance Crouzata velmi slavnou osobností ve svém oboru, vedla mnoho výzkumů zaměřených na veřejné zdraví či zdraví dětí, uvedl. „Cítili jsme, že je velmi důležité ocenit její přínos, jelikož pracovala nejen v Česku, ale i v Evropě, konkrétně ve Francii,“ řekl Stéphana Crouzat.

Milena Králíčková výrazně přispěla k pochopení mechanismů souvisejících s lidskou reprodukcí a zdravím žen. Vedle své vědecké kariéry se aktivně zapojila do iniciativ na zlepšení přístupu ke zdravotní péči a prosazování rovnosti žen a mužů ve vědě a stala se vzorem pro všechny ženy v pracovním životě.

Její vazby na Francii se neomezují pouze na výzkum. Jako hostující profesorka také vyučovala na několika francouzských univerzitách a sdílela své odborné znalosti se studenty a zdravotníky. Tato akademická interakce podpořila vzájemně obohacující výměnu znalostí a pomohla posílit vztahy mezi českými a francouzskými vzdělávacími institucemi, které například usnadňují mobilitu studentů a výzkumných pracovníků mezi oběma zeměmi.

Jak Francouzské velvyslanectví ČR mimo jiné v tiskovém prohlášení uvedlo, profesorka Milena Králíčková je dnes vnímána jako skutečný most mezi Českou republikou a Francií a je dokonalým ztělesněním ducha evropské spolupráce prosazující hodnoty sdílení a společného pokroku.

Milena Králíčková získala doktorát v oboru všeobecné lékařství na Lékařské fakultě v Plzni UK (LFP). Poté byla přijata jako lékařka na gynekologicko-porodnickou kliniku FN Plzeň a současně i na Ústav histologie a embryologie lékařské fakulty LFP. Věnovala se výzkumu a klinické praxi, prosadila se coby přední odbornice v oboru gynekologie a porodnictví.

Na svou první manažerskou pozici nastoupila v roce 2010, kdy byla jmenována proděkankou pro rozvoj na LFP. V roce 2014 byla povýšena na prorektorku pro studijní záležitosti UK. Zároveň se v roce 2011 stala ředitelkou Ústavu histologie a embryologie LFP. V únoru 2022 nastoupila na post rektorky Univerzity Karlovy a stala se tak první ženou v této funkci od založení univerzity v roce 1348. V červnu 2023 byla zvolena předsedkyní České konference rektorů.

Během své kariéry spolupracovala s mnoha renomovanými lékařskými pracovišti v Česku i v zahraničí; díky své skvělé znalosti francouzského jazyka zejména ve Francii. Její práce v oblasti plodnosti a reprodukčních technologií těží ze strategických partnerství s předními francouzskými nemocnicemi a laboratořemi v Paříži, Lyonu a Štrasburku.


http://cuni.cz/UK-6311.html?locale=cz&news=24164