Dílo měsíce v Oblastní galerii připomíná Františka Bílka
„Dílo měsíce je vždy něčím výjimečné. Nyní je to právě významné výročí narození Františka Bílka. Vystavená grafika může přivést návštěvníka k zájmu o jeho další dílo,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
František Bílek se narodil v jihočeském Chýnově a již od dětství se u něho projevovalo umělecké nadání. Vystudoval gymnázium v Táboře a poté odešel studovat malbu k profesoru Maxmiliánu Pirnerovi na Akademii výtvarných umění v Praze. Kvůli potížím s vrozenou oční vadou zabraňující Bílkovi rozeznávat některé barvy, přešel na radu svých učitelů na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze studovat sochařství, avšak nadále zůstal i studentem Akademie výtvarných umění.
Po získání stipendia odjel roku 1891 studovat do Paříže, kde se seznámil s mnoha umělci, s nimiž ho pojilo celoživotní přátelství; byli jimi Zdenka Braunerová, Alfons Mucha, Luděk Marold nebo Vojtěch Hynais. V té době vznikala Bílkova první díla inspirovaná jeho náboženským cítěním, která však byla negativně ohodnocena stipendijní komisí v Praze v čele s Josefem Myslbekem a Bílkovi bylo stipendium odejmuto. V roce 1893 se stáhl do ústraní a zřídil si v Chýnově sochařskou dílnu, kde tvořil osaměle, vyhýbal se určení směru a slohu i spolkovým setkáním.
Bílek byl hluboce věřícím člověkem a svou uměleckou práci bral jako službu Bohu. V jeho tvorbě převládají náboženské motivy, kdy často spojoval křesťanské a orientální náboženství v pomyslné jednotě světa a doplňoval svá díla mystickými texty. Grafika V něm byla trním korunovaná zapadá přesně do tohoto schématu. Vznikla v roce 1941 a vyjadřuje tísnivou atmosféru dané doby.
„Oblastní galerie Liberec má ve své sbírce zastoupena díla Františka Bílka jak z řad grafiky, kresby tak i z řad plastiky. Je na nich patrné umělcovo žánrové zacílení na náboženské a symbolistní motivy, v případě grafických prací se uchýlil k přírodním a architektonickým motivům,“ uvedla šéfkurátorka Oblastní galerie Johana Kabíčková.