Vysočina má další desítku oceněných titulem Učitel Vysočiny
Mezi oceněnými jsou učitelé, kteří prokázali výjimečnou schopnost nejen předávat znalosti, ale také inspirovat své žáky, vést je k samostatnému myšlení a rozvíjet jejich osobní potenciál.
„Skvělí pedagogové se vyznačují trpělivostí, empatií a uměním motivovat, ale také schopností pružně reagovat na potřeby moderní doby a přizpůsobit výuku novým výzvám, jako jsou například technologie nebo inovativní metody vzdělávání. Kromě odborných znalostí je důležitá i jejich lidskost, schopnost naslouchat a podpora individuálního rozvoje každého žáka. Právě díky těmto kvalitám pomáhají ocenění učitelé formovat budoucí generace a přispívají ke zkvalitnění vzdělávacího systému v Kraji Vysočina,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Jak upřesnil Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu: "Oceněno bylo deset učitelů ze základních a středních vysočinských škol, kteří mají minimálně poloviční úvazek, splnili předepsaná kritéria a odpověděli na položené otázky týkající se pedagogických ideálů a jejich učitelské profese. Odpovědi, ale například i ukázky jejich práce, hodnotila komise složená z devíti odborníků z praxe."
„Tento projekt vyhlásil Kraj Vysočina ve spolupráci s Vysočina Education. Partnerem je Global Teacher Prize CZ. Vhodní kandidáti nás budou reprezentovat v odborné ceně pro pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic, která se bude konat v příštím roce. Toto ocenění každoročně získává trojice inspirativních učitelů," doplnil Roman Křivánek, ředitel Vysočina Education.
Oceněné učitelky a učitelé titulem Učitel Vysočiny v roce 2024:
- Bukáček Miloš - Gymnázium Vincence Makovského Nové Město na Moravě (GYNOME)
- Havel Jan – Gymnázium Žďár nad Sázavou
- Havránková Eliška - Akademie Světlá nad Sázavou, střední škola a vyšší odborná škola
- Macháčková Lenka - Základní umělecká škola Bystřice nad Pernštejnem, příspěvková organizace
„Nejdůležitější je radost z hudby, mým cílem je, aby děti měly zážitek i z hodiny. Děti musí pocítit, že cvičí především pro sebe, že jim hudba pomůže, když je jim těžko, ale je v jejich blízkosti, i když mají radost. Odměnou pro mě je, když děti na hodiny chodí dobrovolně a mají rádi nástroj,“ prozradila Eliška Havránková, vyučující smyčcových nástrojů a vedoucí orchestru ZUŠ.
- Makovska Solomiia - Základní škola T. G. Masaryka, Jihlava
„ Po dvou letech života v České republice si uvědomuji, že vzdělávání nemá hranice. Mým profesním vzorem byla maminka, sledovala jsem, jak učí ona. Nejlepší, co mohu udělat pro své žáky, je pomoci jim budovat vlastní sebedůvěru, pomoci jim uvědomit si, že chyby jsou jen příležitosti, podporovat je na cestě při přebírání zodpovědnosti za vzdělávání a připravit je na život,“ říká Solomiia Makovska, učitelka anglického jazyka.
- Medová Marcela - Základní škola a mateřská škola Herálec
- Nováková Lenka - Gymnázium Žďár nad Sázavou
- Topinková Lucie - Základní škola Žďár nad Sázavou, Komenského 2
- Ulip Tomáš - Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod
„Pro mě je nejdůležitější pochopení fyzikálních zákonů, důležité je, aby žáci chápali zákonnosti, aby pochopili aplikaci. Snažíme se společně napodobit cestu velikánů a děláme stejné chyby jako oni. Já učím děti, že dělat chyby je přirozená součást učení a nebrat si chyby osobně,“ prozradil Tomáš Ulip, učitel chemie a fyziky.
- Vitiska Josef - Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou
Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina: „O úspěšných lidech se má mluvit, nejlepší mají být oceňováni a mají být příkladem pro další. Uvědomujeme si, že vzdělávání je celoživotní poslání už proto, že čím jsme starší, tím více si věci musíme opakovat. A trpělivými průvodci procesem celoživotního vzdělávání jsou právě učitelé.“
Martina Kuncová, prorektorka VŠPJ: „Role pedagoga není lehká. Oceněni by měli být všichni, kteří jsou ochotni a schopni přimět žáky, aby podstatu nové látky pochopili, zajímali se a aby je to bavilo. Je dobře, že se o to stále snažíte. Pro vysoké školy vychováváte možná i budoucí studenty. Budeme rádi, pokud budou mít Vaši svěřenci přirozené studijní návyky, budou šikovní a budou se o další vzdělávání zajímat.“
Roman Křivánek, ředitel Vysočina Education: „Poděkování patří všem učitelům, kteří našli odvahu a poslali přihlášku. Dostal se mi do ruky výzkum, ze kterého vyplývá, že naše české děti, resp. jejich většina, prý nechodí do školy rády. Jsem přesvědčen, že v našem případě je to naopak. Kvůli tak skvělým a inspirativním pedagogům jako jste vy, chodí děti do školy rády.“
Vedení Kraje Vysočina i touto cestou děkuje všem učitelkám a učitelům, kteří v regionu vzdělávají tisíce dětí na základních, středních i uměleckých školách.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4128936&id_org=450008