Zdravotnické obory táhnou. Start pátého ročníku ZDRAVOhrátek provází rekordní zájem žáků základních škol
Jedním z receptů Pardubického kraje, jak nahradit chybějící zdravotní sestry a pracovníky v sociálních službách, jsou ZDRAVOhrátky.
Pátý ročník projektu, který přivádí do zdravotnických škol v regionu formou zábavných a soutěžních seznamovacích aktivit nové adepty potřebných profesí, zahájí úvodní akcí v úterý 25. října na Střední škole zdravotnické a sociální Chrudim. V průběhu listopadu a prosince zavítá i do zbývajících středních škol v Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí. Organizátoři projektu registrují dosud největší zájem žáků základních škol o účast v historii.
ZDRAVOhrátky sice měly premiéru na podzim 2017, v roce 2020 však jejich konání zcela zabránila pandemie koronaviru a přerušení školní výuky. Loni se podařilo zorganizovat ze stejných důvodů pouze dvě zastávky v Ústí nad Orlicí a Svitavách. Do dosavadních čtrnácti speciálních akcí se tak zatím zapojilo 976 žáků z 82 základních škol.
Hned o premiérovou akci je mezi žáky obrovský zájem. Do Chrudimi se zaregistrovalo 126 dětí ze třinácti základních škol. Obvyklá kapacita pro bezproblémové zvládnutí programu ZDRAVOhrátek se však pohybuje zhruba na polovině tohoto počtu. Obdobná situace se rýsuje i v případě zbývajících tří zdravotnických škol.
„ZDRAVOhrátky jsou vedle TECHNOhrátek druhým projektem, kterým Pardubický kraj podporuje odborné vzdělávání. Ačkoliv se v uplynulých dvou letech covidové pandemie uskutečnil na našich zdravotnických školách pouze zlomek plánovaných akcí, považujeme stále ZDRAVOhrátky za důležitou a přínosnou aktivitu. Zájem o studium oborů souvisejících se zdravotnictvím a sociálními službami mezi žáky v regionu stále stoupá a tento projekt jim umožňuje zajímavou a zábavnou formou poznat zdravotnické školy, jejich zázemí i konkrétní náplň vyučovaných oborů,“ říká Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.
Stoupla prestiž profesí
Pohled na letošní počty nových žáků ve všech čtyřech zdravotnických školách v Pardubickém kraji jednoznačně potvrzují pozitivní trend stále výrazně rostoucího zájmu o obory praktická sestra, sociální činnost, ošetřovatelka, masér ve zdravotnictví nebo zdravotnické lyceum. Za důvody lze označit nepochybně zvýšenou prestiž lékařských a zdravotnických profesí, stoupající demografickou křivku a také inspirativní podíl ZDRAVOhrátek.
„Absolutní naplněnost nám počátkem září hlásily všechny zdravotnické školy v kraji, u nichž už nastal nárůst v loňském roce. Dosáhli jsme tam ´stropu´ a kapacitně ho nemůžeme navyšovat ani prostorově, technicky nebo personálně. Přitom existovaly obavy, že po pandemii covidu-19 by mohly právě zdravotnické obory část zájemců odradit. Stal se však přesný opak a zájem o zdravotnické školy je opravdu značný. Těší nás, že si konečně začínáme vybírat i na tento typ studia žáky s nejlepšími předpoklady,“ uvádí Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje.
Projekt v jiné roli
Vzhledem k narůstajícímu počtu zájemců se změnila i původní role ZDRAVOhrátek. Projekt už totiž nemusí být prioritně hlavním motivátorem vedoucím ke studiu na zdravotnických školách. Naopak – převzal spíše osvětovou funkci, neboť se stal zprostředkovatelem „ochutnávek“ konkrétní náplně jednotlivých oborů, při nichž ukazuje jejich zaměření a náročnost, a současně je i příležitostí, jak nechat děti detailně nahlédnout do zázemí zdravotnických škol, představit jim vybavení učeben a laboratoří, budoucí učitele či spolužáky.
„Právě tomuto poslání se nyní snažíme společně s vedením zdravotnických škol maximálně přizpůsobit program akcí. Praktické činnosti tak kopírují co nejvíce práci sester a pracovníků v sociálních službách. Tam, kde je to možné, zřizujeme stanoviště přímo v nemocnicích nebo v prostorách zdravotnické záchranné služby. Nejen učitelé, ale rovněž profesionální sestry, lékaři i záchranáři předvádějí žákům v praxi moderní přístroje a potřebnou techniku. Právě dobrá znalost a dostatek informací ze školního i reálného prostředí je většinou rozhodujícím faktorem pro výběr budoucího povolání,“ vysvětluje Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.
Také v průběhu pátého ročníku ZDRAVOhrátek počítají organizátoři se spoluprací s významnými partnery – společností Nemocnice Pardubického kraje, Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje a Českým červeným křížem.
Termínová listina ZDRAVOhrátek 2022:
25. 10. Střední škola zdravotnická a sociální Chrudim
16. 11. Vyšší odborná škola a střední škola zdravotnická a sociální Ústí nad Orlicí
23. 11. Střední zdravotnická škola Svitavy
7. 12. Střední zdravotnická škola Pardubice
Více informací o projektu ZDRAVOhrátky na www.klickevzdelani.cz/zdravohratky.
Kontakt pro bližší informace:
Vladimír Zemánek
manažer projektu ZDRAVOhrátky
777 771 080
[email protected]