Projev prezidenta republiky při setkání prezidenta republiky se členy Zastupitelstva Ústeckého kraje za účasti vedoucích odborů Krajského úřadu
Vážený pane hejtmane, vážení členové rady, vážení členové zastupitelstva, dámy a pánové,
úvodem bych chtěl poděkovat panu hejtmanovi za jeho pozvání do Ústeckého kraje. Je to moje sedmá návštěva tohoto kraje a Ústecký kraj je nejnavštěvovanějším krajem v době, kdy jsem byl, a ještě jsem prezidentem. A je to současně moje rozlúčková návštěva. Před týdnem jsem se rozloučil s prezidenty visegrádského uskupení v Bratislavě a dnes se loučím v Ústeckém kraji s kraji jako takovými, protože za několik měsíců končí moje třicet dva let trvající životní dráha v politice, a jsem rád, že jsem právě tady.
Nebudu popisovat problémy Ústeckého kraje, které znáte lépe než já, ale dovolte mi, abych alespoň k některým problémům vyjádřil svoje osobní stanovisko, které jako téměř vždy bude poněkud provokativní. Začnu tou nejaktuálnější událostí, a to byl požár v Českém Švýcarsku. Slyšel jsem, že tento požár způsobili trampové. Nesouhlasím s tímto názorem. Domnívám se, že ho způsobili ti, kdo způsobili i kůrovcovou kalamitu. A to je jeden ministr životního prostředí, jmenoval se Martin Bursík, který při interpelacích v Parlamentě pronesl památnou větu, cituji, budu vás šokovat, ale jsem přítelem kůrovce, konec citátu. Tento dobrý muž se zřejmě domníval, že kůrovec je něco jako zdravotní policie a že napadá pouze nemocné stromy. V důsledku této politiky byla tedy rozsáhlá kůrovcová kalamita. Krok číslo jedna.
Krok číslo dvě. Bezzásahová ideologie vedla k tomu, že popadané stromy se nechávaly volně ležet, čímž pochopitelně vytvořily podhoubí k rozšíření případného požáru. Mimochodem staří lesáci stromy napadené kůrovcem pokáceli, tehdy se k nim nepřivazovaly řetězem ekologické aktivistky, pak kůru oloupali, spálili a stromy odvezli, zdůrazňuji odvezli. A jsem do určité míry nepřítelem fanatického vedení národních parků, nikoli národních parků jako takových. Vím, že vedení vašeho národního parku se vytýkal nedostatečný kontakt s místními zastupitelstvy nebo obcemi. A vedle toho samozřejmě se dá mluvit i o té bezzásahovosti, takže i když to tvrzení je opravdu provokativní, minimálně díl viny na vašem velkém požáru, který jsem s lítostí sledoval, mají právě lidé tohoto typu.
Druhý problém se týká energetické krize. Při vysokých cenách plynu by bylo dobré, abychom co nejvíce využívali místních zdrojů surovin, a mezi ně patří i uhlí. Hnědé uhlí v tomto kraji, kamenné uhlí například na Ostravsku. Jsem ten, kdo se už dlouhou dobu přimlouvá za využití těchto uhelných zdrojů v energetické krizi, kdybychom měli ekologické bariéry, tak odsoudíme lidi buď k placení vysokých záloh za energie, anebo k doporučené teplotě Ministerstvem zdravotnictví, to znamená příjemných osmnáct stupňů. Jsem tedy pro obnovení uhelných elektráren a samozřejmě tím spíše pro výstavbu elektráren jaderných.
Třetí a poslední poznámka se týká labské plavby, která teď slaví, a vidím tady Jardu Foldynu, kterému jsme říkali šífař, která slaví sto let svého výročí. A tyto přístavy byly největší říční přístavy v tehdejším Rakousko-Uhersku. Labské plavbě brání některé překážky, nejdřív u zdymadla v Děčíně, ne zdymadla ale jezu v Děčíně, to byli bobři, teď jsou to nějaké vodní rostliny. Ale v každém případě ten investiční záměr se vleče už řadu let. A samozřejmě výrazně znesnadňuje labskou plavbu. Koneckonců když Evropská komise doporučuje přesun k vodní dopravě, u nás se vodní doprava netěší příliš velké přízni některých vlád. Zatímco minulá vláda jednomyslně schválila vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, současná vláda rovněž jednomyslně tento koridor zamítla.
Teď bych přešel k něčemu pozitivnímu. Chtěl bych vysoce ocenit, že Ústeckému kraji se podařilo jako jednomu ze dvou krajů zafixovat ceny energií, takže chtěl bych k tomu blahopřát jako k prozíravému opatření. Chtěl bych ocenit, že těžba lithia může být spojena i s Gigafactory, pro kterou, jak mě pan hejtman informoval, už máte lokalitu v Prunéřově. Tím spíše, že původně zamýšlená lokalita na Plzeňsku se setkávala s odporem jak armády, tak místních obyvatel. Takže to je druhý pozitivní bod.
A co říci závěrem. Chtěl bych vám všem popřát, abyste problémy, které existují, zvládali jak s úsměvem, tak s nasazením. A obojího je potřeba. Přeji vám tedy životní energii a zejména, nenechte se otrávit, nikým a ničím.
Děkuji vám za vaši pozornost.