2.10.2024 21:23

Počet případů, kdy se děti či mladiství svěřují s problémy z online světa, vzrostl o desítky procent

Czech Republic Člověk v tísni

Spolupráce čtyř organizací za účelem provozování českého Safer Internet Centra začala již před dvěma lety. Organizace společně uspořádaly přes 330 vzdělávacích seminářů a workshopů pro více než 5300 účastníků (dětí, učitelů, knihovníků, odborníků, rodičů).

Díky existenci helplinek (Linka bezpečí a Linka důvěry) a hotlinky STOPonline.cz pomáhá Safer Internet Centrum řešit vzniklé problémy dětí a rodičů, které souvisejí s pohybem na internetu. V letech 2022 až 2024 vyřídily linky 210 000+ hovorů, mnoho z nich se týkalo problémů vzniklých v online prostředí – např. kyberšikany, sexuálního obtěžování a dalších útoků v online prostoru. Ve stejném období zaznamenala hotlinka STOPonline.cz přes 6000 hlášení na ilegální obsah na internetu týkající se například dětské pornografie, falešných e-shopů nebo obsahu s rasistickým či xenofobním podtextem.

Konsorcium se také podílelo na pořádání dvou ročníků Týdnů mediálního vzdělávání nebo pro Českou televizi společně připravilo druhou řadu úspěšného vzdělávacího seriálu Alenka v říši GIFů. Pro mladší čtenáře vydalo knihu Strážci na internetu, která komiksovou a hravou formou provádí zákoutími rizik na internetu už ty nejmenší děti a pomáhá jim naučit se, jak zvládnout potenciálně nebezpečné situace. Safer Internet Centrum vzdělává teenagery na instagramovém kanálu @no_net_drama. Mladé lidi zde zajímají otázky týkající se online bezpečnosti v souvislosti s nástupem AI, ale také například digitálního wellbeingu nebo ochrany soukromí na sociálních sítích.

Linka pro hlášení závadného obsahu

"Vnímáme, že povědomí o rizicích spojených s přítomností dětí a mládeže na internetu v české společnosti roste. Mediální zájem naznačuje, že nejen odborníci, ale i pedagogové a rodiče stále více chápou, že internet může být skvělým nástrojem, ale také nebezpečným prostředím, pokud není správně využíván. Vzhledem k tomu, že digitální svět se rychle mění, přicházejí s ním i nové výzvy," říká Tomáš Fuňka ze sdružení CZ.NIC. "Jsme proto rádi, že ve spolupráci s našimi partnery můžeme pokračovat nejen v odstraňování závadného obsahu, ale především v prevenci rizikového chování dětí, včetně těch ze znevýhodněných prostředí. Plánujeme podrobněji zmapovat, jak se děti v online prostoru chovají, abychom vytvořili co nejlepší vzdělávací materiály, které osloví i ty nejmladší děti od 4 do 9 let," dodává Tomáš Fuňka.

http://www.clovekvtisni.cz/pocet-pripadu-kdy-se-deti-ci-mladistvi-sveruji-s-problemy-z-online-sveta-vzrostl-o-desitky-procent-11920gp