Jihočeský kraj vyhlásil vítěze architektonické soutěže pro přírodní památku Orty
Jihočeský kraj zná vítěze architektonické soutěže na návrh provozní budovy pro návštěvníky a správu přírodní památky a starého důlního díla Orty. Vítězný návrh předložili architekti Vit Forman, Jan Stibral a Roman Balšán ze Stráže nad Nežárkou.
„Cílem soutěže bylo vytvořit návrh provozní budovy, která bude sloužit nejen jako zázemí pro návštěvníky a správu, ale také jako symbol obnovy historického důlního díla Orty. Tato výjimečná památka se nachází na atraktivním místě a její zpřístupnění veřejnosti je klíčové pro zachování její existence. Vítězům gratuluji,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.
Celkový záměr projektu zahrnuje výstavbu provozní budovy s prostory pro správu, údržbu, prodej vstupenek a veřejné WC, vybudování přístupových komunikací a parkoviště, napojení provozu na technickou infrastrukturu, úpravy podzemních prostor a vybudování turistické trasy, a elektroinstalace v podzemí.
„Projekt Orty je pro nás velmi důležitý, protože umožní zpřístupnit jednu z našich nejvýznamnějších přírodních a technických památek široké veřejnosti. Vítězný návrh architektů Formana, Stibrala a Balšána nás zaujal svou citlivostí a zároveň moderním přístupem k potřebám návštěvníků. Důležité je říct, že se do soutěže přihlásili architekti z celého světa. Měli jsme tu návrhy z Maďarska, Slovenska, Rakouska, a dokonce z Koreje. Těší mě, že má náš kraj ve světě takový zvuk,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba s tím, že předpokládané investiční náklady na stavební realizaci jsou 50 milionů korun bez DPH.
Podle odborníků ze Správy jeskyní ČR je zpřístupnění důlního díla Orty veřejnosti a tím i zajištění trvalého provozu a dohledu nejlepší, a možná jediný způsob, jak tuto památku zachovat. Důl totiž nelze zabezpečit proti nelegálním vstupům a vandalismu, které ho poškozují. „Ministerstvo životního prostředí v posledních letech investovalo nemalé prostředky do odstranění škod způsobených nelegálními návštěvníky. Poslední velké zabezpečení, které proběhlo v letech 2019 až 2020, bylo velice citlivě provedeno tak, aby bylo možné komplex zpřístupnit,“ řekl náměstek Talíř.
Projekt představuje klasické turistické zpřístupnění objektu s organizovaným provozem a trvalou správou, která zajistí nejen provozování turistické atrakce, ale i důslednou ochranu památky. „V pokladně hlavní provozní budovy u vstupu si návštěvníci zakoupí vstupenky a v určený čas se soustředí před vchodem do podzemí. Delší čekací dobu před prohlídkou mohou strávit ve vstupním areálu nebo v odpočinkové zóně na povrchu. Skupiny o velikosti 20-25 osob absolvují prohlídku s průvodcem a východem se vrátí zpět do vstupního areálu,“ upřesnil náměstek Talíř a dodal, že Orty budou s ohledem na zimoviště netopýrů přístupné veřejnosti pouze od dubna do října, provozní budova bude pak využívána celoročně. „ “ uzavřel Talíř.
ORTY
Orty jsou bývalý kaolínový důl a přírodní památka v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Důl tvoří velké množství chodeb různé šíře a výšky, dosahující délky téměř 6 kilometrů. Na území České republiky existují pouze dva hlubinné kaolinové doly, druhým je důl v Nevřeni v okrese Plzeň-sever, který byl již zpřístupněn veřejnosti. Chodby v Ortech vznikaly především v druhé polovině 19. století a jejich vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth.