Boromejské gymnázium prošlo kompletní rekonstrukcí ještě před začátkem invaze Ruska na území Ukrajiny. Škola měla nově vybavenou jídelnu, nový školní autobus a třídy plné moderního zařízení. Velká a prostorná budova okamžitě přilákala ruská vojska. Ta se ve škole usadila a na dvoře umístila armádní zařízení. K přímému zásahu budovy sice nedošlo, ale nálet rozbil téměř všechna okna a dveře.
„Nábytkem zabednili okna a ze skříní udělali postele. Je to stejné jako všude. Tady si vytvořili záchod, tady vyrobili provizorní postel,“ vysvětluje ředitelka školy Svitlana Bilous.
„Našli jsme tu ostnaté dráty a granáty… Rusové tu všechno zničili. Všechno rozbili, spoustu vybavení ukradli – projektory a počítače. Dokonce přeřezali kabely od ledniček a ukradli nádobí. Když odcházeli, tak rozstříleli zbytek oken. Všude tady bylo sklo.“
„V rámci konsorcia, které se v Ukrajině zaměřuje na vzdělávání, byl realizovaný projekt ,Bezpečný návrat do školʻ, kde doposud bylo opraveno 20 institucí v Sumské oblasti. Boromejské gymnázium bylo jednou z prvních škol, které naše organizace začala obnovovat. Nejprve jsme v roce 2022 kompletně vyměnili topný systém, který byl kvůli poškození budovy podtlakován, a rozbitá okna. Aby se však děti mohly do školy vrátit, bylo zapotřebí opravit i bezpečnostní kryt,“ říká Nataliia Kozmenko, projektová manažerka Člověka v tísni.
Renovace byla financována z prostředků Evropské Unie, za podpory našeho týmu a partnerských organizací z konsorcia. Náš tým převzal odpovědnost za opravy od místních obyvatel, aby se děti mohly co nejdříve vrátit do školních lavic.
Bezpečnostní kryt je pro 700 osob. Je vybaven topením, toaletami a místem první pomoci. Rodiče nejdříve sice váhali, zda mají své děti pustit do školy, ale když uviděli kryt, tak si uvědomili, že ve škole jsou děti ve větším bezpečí než doma.
Proto děti tráví v krytu i několik vyučovacích hodin za sebou. Rodiče se tak cítí klidněji.
V některých třídách jsou stále patrné stopy po ostřelování. Školu čeká ještě hodně práce a oprav. První krok však byl již ukončen: žáci se mohli vrátit do svých tříd, ve kterých je teplo i v zimním období. Když děti měly distanční výuku, tak jim chyběl osobní kontakt.
„Jeden chlapec měl zrovna narozeniny. Šli jsme dolů do krytu a tam jsme se rozhodli mu zazpívat hymnu. Šel po chodbě a zpíval a říkal: ,Dnes je můj nejšťastnější den.ʻ Takové okamžiky nám dodávají sílu,“ vzpomíná Svitlana Bilous.
http://www.clovekvtisni.cz/v-ukrajine-pomahame-detem-s-navratem-do-skol-11611gp