17.5.2024 18:57

Ministryně obrany navštívila Karlovarský kraj

Czech Republic Ministerstvo obrany ČR David Polák

První zastávkou ministryně obrany byl Ostrov nad Ohří, kde byli v 50. letech minulého století v tzv. Rudé věži smrti nuceni pracovat političtí vězni. Oficiálně bylo toto místo nazýváno Nápravně pracovní tábor s krycím označením L, jako likvidační.

Jednalo se o bývalé třídírny a drtírny uranové rudy, která tam byla svážena nejen z jáchymovských dolů ale i z Horního Slavkova a Příbramska. Lidé, které v cihlovém objektu a sedmipatrové věži režim nutil pracovat, byli vystaveni vysokým dávkám radiace. Jedinou ochranu, jakou vězni měli, byly masky, které proti radioaktivitě nepomáhaly, a proto brzy na následky toho také vězni zemřeli.

„Tábor fungoval pouhých pět let, přesto se toto místo stalo symbolem útlaku, mučení a smrti. Je strašné, čeho byl komunistický režim schopen a co čekalo na naše hrdiny západního odboje, letce, vojáky, intelektuály a katolické kněze, které sem poslali komunisté pracovat. Tento osud si nezasloužili. Jsem ráda, že se z místa stala kulturní památka, která je připsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO a která dnešní generaci připomíná, co nikdy znovu nesmíme dopustit,“ řekla ministryně Jana Černochová a uctila památku všech vězněných, položením květin k pamětní desce.

SUAS GROUP a Sokolovská uhelná

Následně se ministryně obrany vydala do Sokolova, kde v doprovodu poslance Jana Bureše navštívila skupinu SUAS GROUP a Sokolovská uhelná. Zde se setkala s předsedou dozorčí rady Pavlem Tomkem a předsedou představenstva Janem Filipem, kteří seznámili ministryni s portfoliem činnosti a představením plánů do budoucna. Probírala se možná účast podniku a dalších dceřiných firem na potřebách Armády České republiky a obrany státu.

„Skupina má významnou roli v zajištění energetické bezpečnosti Karlovarského kraje a dalších regionů. Má ale také bohatou strojírenskou a opravárenskou činnost a dokážu si proto představit, že by její produkty našly své uplatnění ve vojenských platformách,“ prohlásila Jana Černochová s tím, že další variantou zapojení je nabídnutí firmám obranného a bezpečnostního průmyslu již nevyužívané lomy skupiny jako testovací polygony pro různé bezpilotní prostředky armády.

„Velmi si ceníme možnosti představit paní ministryni naši moderní strojírenskou výrobu a opravy těžké techniky. Probrali jsme společně oblast spolupráce se střední vojenskou školou v Sokolově a zapojení jejích žáků do praxí. Určitě chceme pracovat s námětem účasti na veletrzích firem mimo jiné i z oblasti obranného průmyslu a budeme se snažit najít cestu, jak se zapojit do výrobních řetězců,“ řekl předseda představenstva Jan Filip.

V sídle SUAS GROUP se pak uskutečnila diskuse se zástupci Hospodářské komory Karlovarského kraje. „Podpora českého obranného průmyslu je cílem každé mé cesty, proto jsem místním podnikatelům a firmám představila náš výhled modernizace armády, aby měli možnost se případně zapojit ve svém oboru,” dodala ministryně.

Požární ochrana z EAF Protect, s. r. o.

Ze Sokolova zamířila Jana Černochová do chebské společnosti EAF Protect. Spolu s ní podnik navštívil poslanec Jan Bureš a také místopředseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Pavel Růžička. Zmíněné přivítala ředitelka EAF protect Kateřina Hrdá, která představila činnost podniku. Ten se mimo jiné zabývá výrobou a údržbou části protipožárních zařízení vojenské techniky včetně dlouholeté spolupráce s Ministerstvem obrany a s podniky vyrábějícími vojenskou pozemní a leteckou techniku. Společnost je lídrem evropského trhu v údržbě a dodávkách lahví plněných speciálními hasivy, které jsou součástí protipožárních zařízení armád NATO.

„Ochrana našich vojáků je jednou ze základních priorit, kterými se řídíme. Kromě moderní techniky a vybavení je toho součástí protipožární a antiexplozni ochrana. Hasicí láhve pro tyto sofistikované systémy dodává EAF protect a já jsem se dnes na vlastní oči mohla přesvědčit, jak tyto systémy velmi dobře v praxi fungují,“ uvedla ministryně obrany a dodala, že systémy, jejichž licencovaným výrobcem je společnost Kidde-Deugra z Německa, jsou instalovány například v obrněncích Titus? Pandur nebo tancích T-72. Podle ministryně se zvažuje potenciál pro průmyslovou spolupráci i v projektech pořízení hlavního bojového tanku Leopard 2A8 a obrněných vozidlech CV90.

„EAF protect s.r.o. je certifikovanou a prověřenou společností pro výrobu, údržbu a opravy lahví hasicích a antiexplozních systémů vojenských vozidel používaných armádami NATO. S českou armádou spolupracujeme více než 25 let. Systémy požární ochrany servisujeme a dodáváme i do letecké techniky,“ vysvětlila ředitelka Kateřina Hrdá.

http://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministryne-obrany-navstivila-karlovarsky-kraj-251281