Běžkyně na lyžích Jeriová-Pecková převzala Cenu fair play. Ocenění byli i zachránci životů
Finišmanka stříbrné štafety ze Sarajeva 1984 zasvětila šíření idejí čestného sportovního zápolení dlouhá léta.
Čtrnáct let byla předsedkyní Českého klubu fair play, v němž nyní působí jako čestná předsedkyně a pracovala i ve vedení Evropského hnutí fair play. „Myslím si, že férové chování je základem při jakékoliv činnosti a sport je velmi vhodným učitelem,“ popisovala. „Většinou ale ty základy dostává člověk doma, při výchově,“ doplnila.
Ocenění převzala od předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala a předsedkyně Českého klubu fair play Šárky Strachové. „Fair play je symbolem slušnosti, čestnosti, vzájemného respektu, a to nejen na poli sportovním, ale především na poli lidskosti,“ shodně líčila alpská lyžařka a pokračovala: „Sport je ale oblastí, kde si tyto hodnoty můžeme neustále připomínat a jsou to fair play činy, které ještě převyšují sportovní výkony.“
Předáno bylo také deset diplomů za čin fair play. Jeden obdržela brankářka FC Slovan Liberec Iva Pižlová, která v utkání proti Slavii o třetí místo v lize spěchala uprostřed zápasu pomoci zraněné soupeřce. Její tým však kvůli tomu inkasoval gól do prázdné brány, následně prohrál a přišel o možnou účast v kvalifikaci o Ligu mistryň. „V ten okamžik jsem nepřemýšlela o tom, jestli se hraje, nebo ne. Hned jsem šla pomáhat,“ popsala fotbalistka.
Český klub fair play ocenil také skvělé jednání horolezců Radoslava Groha a Pavla Béma, trenéra baseballu Jáchyma Brabce, hokejisty Petra Josefuse, atletky Nely Zitové, golfisty Petra Juráše, družstva gymnastek ve složení Barbora Hrdličková, Karolína Plasová, Sabina Mandová a Kateřina Tománková, běžkyně Aleny Zárubové a také Andrey Hirschové a Jonáše Komůrky, kteří se férově zachovali v rámci Olympijského víceboje.