5.3.2024 11:24

Audit vzdělávacího systému za rok 2023 se věnuje reformě středního školství i sociální roli školy

Czech Republic Senát PČR Pavla Lioliasová

Představení Auditu vzdělávacího systému za rok 2023

„Audit vzdělávacího systému je velmi důležitou součástí debat, které odborná veřejnost vede o směřování českého vzdělávání. Jsem proto rád, že se prezentace auditu za rok 2023 opět uskutečnila na půdě Senátu. Za nejaktuálnější věc k řešení v našem školství považuji pokračující digitalizaci v návaznosti na rozvoj umělé inteligence. Online přihlášky na střední školy jsou v tomto ohledu krokem správným směrem,“ řekl 1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš.

Předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiří Růžička k tomu dodal: „Pro příští školní rok je dle mého názoru nutné dokončit a případně rozšířit elektronický systém přihlašování na střední školy. Zároveň bychom se měli věnovat výraznému snížení počtu dětí s odkladem povinné školní docházky. Neméně důležitou vidím také nutnost rozšíření počtu středních škol nebo způsob studia tak, aby žáci získali kvalitnější všeobecné vzdělání. V případě vysokoškolského vzdělávání považuji za nezbytné upravit a urychlit vízovou politiku pro zájemce o studium ze třetích zemí.“

Letošní analýza se věnuje například naplňování Strategie 2030+, autorem kapitoly je programový ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký. Implementační plán Strategie je rozdělený do pěti karet a pro přehlednost je v analýze Auditu každá z karet označená formou semaforu. „U tří z nich svítí na pomyslném semaforu oranžová. To znamená, že je ministerstvo naplňuje jen zčásti. U karty Revize RVP a Inovace oborové soustavy bliká dokonce červená, jejich realizace má vážné rezervy,” popisuje Hřebecký.

Analytička EDUinu Nikola Šrámková se ve své kapitole věnuje dlouhotrvající reformě středního školství v oblasti nabízených oborů. Šrámková upozorňuje, že stále nejsou vyřešené klíčové otázky, jako je například posílení všeobecného vzdělávání a jak to udělat, nebo podle jakého klíče má dojít k redukci oborů. „Některé aspekty této debaty se dokonce vedou již od roku 2014, kde se ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2020 mluví o potřebě větší prostupnosti mezi obory, o posilování společného základu odborných programů a o tom, že velká část absolventů středních škol pokračuje na vysoké školy, zatímco současná struktura ale mnohem spíše odpovídá stavu, kdy velká většina jeho absolventů mířila bezprostředně na trh práce,“ dodává.

Poslední kapitola z pera analytičky EDUinu Kateřiny Lánské se věnuje souvislostem mezi úspěchem žáků ve škole a jejich rodinným zázemím, předškolnímu vzdělávání a nerovnostem. „Na vzdělávací úspěšnost a dokončování základního vzdělávání má kromě socioekonomického znevýhodnění, které souvisí především se vzdělanostní strukturou regionu a zaměstnaností, vliv také destabilizující chudoba,” popisuje v kapitole Lánská.

EDUin připravuje Audit vzdělávacího systému od roku 2014 a jednotlivé analýzy popisují vybraná témata, která byla v uplynulém roce důležitá. Každá z kapitol má kromě autorů také nezávislé oponenty z řad odborníků. Na konci každé z nich jsou také doporučení pro vzdělávací politiku. Audit nabízí analytické texty, které hodnotí, srovnávají a upozorňují na problémy školství.

http://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=3699