Osobnosti ze Zlínského kraje získaly nejvyšší ocenění ministra školství
Ve Valdštejnské zahradě v Praze byly 25. srpna uděleny Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy významným osobnostem pedagogiky.
Ceny se udělují za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé a vynikající působení v resortu školství nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice.
„Gratuluji všem oceněným a zvláště osobnostem, díky kterým se úroveň školství ve Zlínském kraji těší vysoké kvalitě a kreditu. Zvláště chci poděkovat panu doktoru Minaříkovi, který byl jako vedoucí krajského odboru školství významnou a kompetentní oporou nejen mně, ale zcela jistě i všem mým předchůdcům vykonávající funkci radních pro školství,“ vyjádřila se Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro školství a kulturu.
V nominacích na cenu MŠMT jsou popsány důvody, na základě kterých ministr ocenění udělil:
PhDr. Stanislav Minařík si ocenění zaslouží za celoživotní přínos školství a vzdělávání - jako učitel, i výjimečný státní úředník. Byl dlouholetým ředitelem školy. Jako vedoucí odboru školství Zlínského kraje se během 15 let služby řadí k těm, kteří se zasloužili o to, že se úroveň krajského školství posunula na druhou příčku mezi všemi českými kraji. Uznání mu patří i za systematický přístup v práci se školami v regionu a konkrétně za práci s řediteli krajských škol.
Doc. RNDr. Zdeněk Botek, CSc. si zaslouží ocenění MŠMT za přínos českému vzdělávání i za aktivity v oblasti sportu. Význam jeho pedagogické činnosti překračuje hranice regionu. Velmi dobře zná různé úrovně vzdělávací soustavy. Jako docent v oboru teoretická kybernetika a matematická informatika působil na Přírodovědecké fakultě UJEP v Brně, později na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Jako ředitel gymnázia v Uherské Hradišti má vynikající vhled do úrovně středního školství a jeho články, blogy, veřejné projevy často nastolují témata ke směřování českého vzdělávání.
PhDr. Miroslava Poláková, Ph.D. působí na gymnáziu jako učitelka českého jazyka a dějepisu od roku 1981. Své studenty vede k vědecké práci v mnoha středoškolských soutěžích a zejména k úctě k národním dějinám. Zorganizovala velkou konferenci historiků pro učitele Zlínského kraje, obdobně jako v roce 2018 česko-slovenskou konferenci českých a slovenských spisovatelů a historiků. Její studenti se každoročně umísťují na prvních místech celostátních literárních soutěží. Každoročně přednáší na mnoha mezinárodních konferencích především s tématem československých legií, II. světové války, Ladislav Mňačko či Jan Amos Komenský.