Tereza žije s babičkou, těžce nemocným dědečkem a dvěma nevidomými sestrami. Loni jsme jí a dalším 2 500 dětem pomohli při vzdělávání
Významná část naší práce v Česku je zaměřená na děti a mladé dospělé –unikátní kombinací vzdělávacích a sociálních služeb a také podpory v mimoškolní přípravě. Pracujeme s celými rodinami i školou, usilujeme o vzdělání pro všechny děti nad rámec povinné školní docházky, upozadění vlivu socioekonomického zázemí a segregace.
Předškolní příprava může předejít záškoláctví
K nedokončování základního vzdělání podle PAQ Research a dat Ministerstva školství dochází nejvíce v Ústeckém kraji (přes 8 % žáků) a Karlovarském (téměř 6 %). Nejnaléhavější situace je v ORP Bílina (téměř 24 %) a Rumburk (přes 13 %), a to nezahrnuje děti, které sice základní školu dokončí, ale v dalším studiu nepokračují. Nad celorepublikovým průměrem nedokončené ani devítileté povinné školní docházky (necelá 4 %) je také Liberecký, Plzeňský, Jihočeský a Moravskoslezský kraj. Děti tam také častěji opakují ročníky. Podle šetření PAQ Research a STEM pro Ministerstvo školství za limit považují tamní školy nízkou motivaci žáků, vliv rodiny či blízkých a také to, že se jim nedaří u žáků rozvíjet schopnost učit se.
Při doučování matematiky jsme odhalili Milanův skrytý potenciál
Doučujeme například Milana. Už během prvních setkání si naše kolegyně Míša všimla, že matematika a fyzika mu sice nejdou, ale zato v angličtině exceluje. Pod jejím vedením se uchází o stipendium na mezinárodním anglickém gymnáziu. „Takovou šanci bych si v životě nepředstavil,“ řekl Milan reportérce Událostí České televize.
Podobně pracujeme s mládeží i skrze resocializační programy. Našich aktivit se loni účastnilo 73 mladistvých a mladých dospělých do dvaceti let, kterým pomáháme v důležitých oblastech života.
Bez podpory našich dárců a stovek spolupracujících dobrovolníků, kteří doučují prezenčně i online, bychom nikdy nedokázali působit v takovém rozsahu. O tom, jaké to je, pomáhat dětem s domácí přípravou do školy a v čem to může být přínosné i pro doučující, hovoří naše dobrovolnice Radka Hájková v podcastu Mimo zorné pole.