Rok ve Francii. Jak se tam žije a studuje vysočinským středoškolačkám?
Barbora – Lycée La Fayette, Brioude
Natálie – Lycée polyvalent Pierre et Marie Curie, Neufchâteau
Na životě ve Francii mě zaujaly čtyři věci. Jako první mě negativně překvapilo, že na internátu měsíc netekla teplá voda a nikdo s tím nebyl schopný nic udělat. Dále, kdykoliv jsem s něčím potřebovala pomoct, posílali mě z jedné budovy do druhé, každý mi říkal úplně něco jiného a nikdo vlastně nic nevěděl. Takový malý francouzský chaos. Pozitivně mě překvapilo, že oproti českým studentům jsou ti francouzští mnohem aktivnější v hodinách a nebojí se účastnit, i když jejich odpovědi nejsou vždy správné. Velmi rádi diskutují. A jako poslední věc, která mě zaujala, je, že Francouzi se obecně více zajímají o ekologii a snaží se do svého každodenního života zakomponovat různá opatření pro větší udržitelnost naší planety.
Zoja – Lycée Simone Weil, Le Puy-en-Velay
Ve Francii mě nejvíce překvapila délka školního dne. Samozřejmě jsem o tom věděla, než jsem odjela, ale v šest hodin večer, kdy odcházím ze školy, je venku úplná tma a mám pocit, že je noc. Na druhou stranu, co mě velmi pozitivně překvapilo, jsou lidé. Všichni jsou milí a ochotní. Vysvětlují mi, jak věci fungují ve Francii a často se také zajímají o Česko, o kterém téměř nic nevědí. To také souvisí s tím, že ve škole probíráme pouze Francii, ať už v literatuře, historii nebo geografii. Líbí se mi poznávat fungování v rodině a jejich zcela odlišné zvyky a tradice.
Program Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est, který kraj organizuje ve spolupráci s IFP, je určen pro žáky studující na střední škole v Kraji Vysočina ve věku 15 až 17 let. Studijní pobyt je určen pro ty, kteří chtějí rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, poznat způsob života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka (úroveň DELF A2), ale zejména chuť, zájem, odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech pak v hostitelské rodině.
Náklady na roční studijní pobyt se pohybují kolem 120 000 Kč. Na pokrytí části nákladů spojených s programem v partnerském regionu Grand Est může kraj poskytnout stipendium ve výši 50 000 korun. Peníze vyplácí po úspěšném zakončení školního roku. Studenti jsou do programu každoročně vybíráni na základě výběrového řízení.
Přihlášky pro následující školní rok 2024/2025 je možné podávat do 29. února 2024. Více informací k programu Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est lze najít na webu Kraje Vysočina v sekci Studium v partnerských regionech – Rok ve Francii. Další případné dotazy zodpoví Jan Skála z oddělení vnějších vztahů Krajského úřadu Kraje Vysočina, e-mail: [email protected].
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4123454&id_org=450008