Konjunkturální průzkumy - říjen 2023
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 3,6 bodu na hodnotu 92,8, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 3,4 bodu na hodnotu 92,8 a indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 4,4 bodu na hodnotu 92,7.
„Říjnová důvěra mezi podnikateli byla opět výrazně ovlivněna vývojem ekonomického sentimentu v automobilovém průmyslu. Dle odpovědí podnikatelů v automotive se zdá, že nepříznivá situace v souvislosti s výpadky v dodavatelských řetězcích, která v září způsobila výrazný pokles očekáváné výrobní činnosti, se stabilizovala rychleji, než podniky původně očekávaly,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se zvýšila. Počet respondentů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících dvanácti měsících se v říjnu meziměsíčně snížil. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci zůstal přibližně stejný, snížil se ale počet respondentů očekávajících její zhoršení v příštích dvanácti měsících. Podíl respondentů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se ve srovnání se zářím mírně snížil.
„Po dvouměsíčním poklesu se indikátor důvěry spotřebitelů v říjnu vrátil na úroveň z července letošního roku. Ke zvýšení důvěry přispěla většina sledovaných ukazatelů, nejvíce meziměsíční snížení obav spotřebitelů z dalšího zhoršování celkové ekonomické situace v Česku,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
http://www.czso.cz/csu/czso/cri/konjunkturalni-pruzkumy-rijen-2023?mtm_campaign=rss