Kraj postaví nový depozitář v Pelhřimově. Umístí sem také archeologické sbírky
Nová budova bude sloužit jako hlavní depozitář pro Muzeum Vysočiny Pelhřimov, které si zde podle projektu zřídí také odborné specializované pracovny. Do Pelhřimova se v budoucnu bude soustředit centrální úložiště velké části krajské archeologie. Třebíčské a havlíčkobrodské muzeum budou prostor v Pelhřimově užívat jako vedlejší depozitář, tuto možnost bude mít také Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod.
Krajská muzea aktuálně vlastní více než milion sbírkových souborů a předmětů. „Díky práci archeologů jejich počet dále narůstá. Například jeden výzkum rybníka může čítat i osmnáct tisíc položek, které je třeba uložit do 152 inventárních krabic,“ přiblížil náměstek hejtmana pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a mezinárodní vztahy Roman Fabeš. Kraj má zákonnou povinnost archeologické sbírky vést a spravovat. Nejrozsáhlejší soubor předmětů nyní spravují Muzea Vysočiny Třebíč a Jihlava.
Správné uchování sbírkových předmětů mají v novém depozitáři zajistit speciální technologie. „Uložení sbírek má svá pravidla. Více než teplota je důležitá regulace vlhkosti, především u kovových předmětů či negativů. Ty budou společně s fotografiemi uchovány v odděleném prostoru,“ informoval radní pro oblast majetku Karel Janoušek s tím, že část vlastní spotřeby energie na provoz těchto technologií pokryje střešní fotovoltaika.
Stavbě bude předcházet demolice stávající budovy, která je v nevyhovujícím stavu. Práce by měly začít už na jaře příštího roku. Samotná výstavba včetně úložného a dalšího vybavení hrazená kompletně Krajem Vysočina s odhadovaným rozpočtem 269 milionů korun je plánovaná na dva roky. Podle Karla Janouška je budova navržena prostě a účelně tak, aby vizuálně přirozeně zapadla do průmyslové zóny. Na pozemku bude ponechán volný prostor pro případné přechodné venkovní ukládání nebo rozšíření objektu.
V současnosti mají muzea Kraje Vysočina k dispozici depozitář v Třebíči na rohu ulic Znojemská a Kosmákova, který svou funkci plní patnáct let, další pak už deset let funguje v Jihlavě v areálu Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Například havlíčkobrodské krajské muzeum své sbírky prozatím ukládá v komerčních prostorech.