Kraj aktualizoval Regionální surovinovou politiku
„Ačkoliv se nejedná o právně závazný dokument, představuje významný odborný podklad pro rozhodování a vydávání stanovisek k nejrůznějším záměrům nejen pro krajskou samosprávu a jednotlivé odbory krajského úřadu, ale také pro dotčené orgány státní správy, města a obce, Ministerstvo průmyslu a obchodu či Ministerstvo životního prostředí,“ prohlásil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Dosud měl Liberecký kraj schválenou a platnou Regionální surovinovou politiku z roku 2011. Proces aktualizace tehdy začal v roce 2017. „Je doporučeno aktualizovat tyto dokumenty v horizontu pěti až sedmi let. Dalšími důvody úprav jsou změny v legislativě a vládních usneseních, aktualizace Státní surovinové politiky či fakt, že navrhovaná opatření pro využívání nerostných surovin neodpovídala současným potřebám území,“ vysvětlil Jiří Ulvr.
Samotnému schválení dokumentu v krajském zastupitelstvu předcházel ještě seminář pro zastupitele, kde pořizovatel dokumentu, jímž je Liberecký kraj shrnul jednotlivé kroky, které vedly k jeho vzniku. Zpracovatel dokumentu, Česká geologická služba, pak představil celou koncepci včetně jednotlivých problematických oblastí.
V průběhu zpracování a projednávání dokumentu se objevilo v kraji několik oblastí, na jejichž budoucím využití nepanovala shoda, případně se vyskytly připomínky. Zvláštní pozornost byla věnována ložisku stavebního kamene Luhov-Brniště-Tlustec, kde těžba předčasně skončila bez řádné sanace a rekultivace. Do návrhu Aktualizace Regionální surovinové politiky byly proto zapracovány podrobné podmínky, za kterých by mohlo k případné obnově těžby v tomto místě dojít.
Další oblastí, u níž se v průběhu zpracování dokumentu změnilo budoucí využití, je ložisko štěrkopísků v Uhelné u Václavic na Hrádecku. V původním návrhu bylo zařazeno mezi ložiska, u nichž se navrhovala těžba, ale na základě četných připomínek a diskusí bylo nakonec zařazeno mezi ložiska rezervní, s jejichž těžbou se v období do roku 2030 nepočítá. „Stejně tak tomu bylo u ložiska štěrkopísků v Jítravě, které bylo na základě připomínek nakonec rovněž zařazeno jako surovinová rezerva,“ dodal Ulvr.
Těžit se štěrkopísek naopak bude v Bohaticích. V tomto případě probíhala jednání se zástupci obce, jejichž důsledkem bylo zapracování konkrétních opatření týkajících se možností využití tohoto ložiska a stanovení podmínek pro zahájení těžby.
Kompletní dokument včetně všech svých příloh a dokumentů souvisejících s jeho posuzováním v rámci procesu hodnocení vlivu na životní prostředí a veřejné zdraví (SEA) je zveřejněn na webových stránkách www.kraj-lbc.cz/rsp a ve zkrácené podobě se dočká také své tištěné verze.
http://www.kraj-lbc.cz/aktuality/kraj-aktualizoval-regionalni-surovinovou-politiku-n1108920.htm