14.6.2023 12:47

Hřmění děl, kyberútoky i informační operace. Cvičení Joint Fires reflektuje válku na Ukrajině

Czech Republic Ministerstvo obrany ČR Ladislav Kabát

Hlavní fáze letošního cvičení trvá čtyři dny, což se může zdát málo. Jde ale o 96 hodin extrémně intenzivního výcviku s minimem spánku, který mimo jiné zohledňuje i aktuální poznatky z bojišť na Ukrajině. Nepřítel má například k dispozici moderní mobilní rušič STARKOM, během cvičení je velký důraz kladen na průzkum a elektronický boj na obou stranách. Cvičící se musí vypořádat i s kybernetickými útoky a informačními operacemi. Většina přesunů se odehrává v noci a reálně se procvičuje dozásobení jednotek v jejich pozicích tak, aby mohly dále pokračovat v boji.

„Cvičení je vskutku náročné. Ve snaze o maximální efektivitu například někteří cvičící mají svoji roli na obou stranách simulovaného konfliktu. Třeba bitevníky L-159 ALCA v jeden okamžik letí zničit prostředky, kterými nás nepřítel ohrožuje. Později se ale do našeho prostoru vrací naopak v opačné roli vzdušného prostředku nepřítele, který provádí útok na naše dělostřelecké baterie. To s sebou samozřejmě nese i velké nároky na rozhodčí službu, která vše pečlivě sleduje a vyhodnocuje, stejně jako na řídící štáb,“ přibližuje řídící cvičení plukovník Vlastimil Urban. Veškerá činnost směřuje především k tomu, aby se prověřila schopnost efektivně přenášet informace o činnosti nepřítele od posledního vojáka v poli až k místům velení a řízení, kde se vše vyhodnotí a následně rozhodne o využití konkrétní palebné podpory.

„Rád bych, aby se toto cvičení každým rokem vyvíjelo, posouvalo dál a v maximální možné míře propojovalo různé druhy palebné podpory a manévrového boje v prostředí současných hrozeb. Joint Fires se bude konat i v dalších letech a bude mimo jiné sloužit k prověření palebné podpory celého palebného systému, jímž disponují brigádní úkolová uskupení pozemních sil,“ nastiňuje plukovník Urban, který v současnosti působí jako zástupce velitele dělostřeleckého pluku. Stál u zrodu cvičení Joint Fires před několika lety a byl také jednou z hlavních postav loňské experimentální verze cvičení.

Cvičení se poprvé konalo v roce 2016 a je největším našeho dělostřeleckého pluku. Pravidelně se jej účastní několik stovek vojáků. V minulosti se do něj zapojili i vojáci aktivní zálohy pluku nebo dělostřelci ze Slovenska a Polska. Dalšími zahraničními účastníky byli vojáci německé a americké armády v rolích pozorovatelů. I v tomto případě byla kontinuita cvičení narušena omezením výcviku pozemních sil v letech 2020 a 2021 kvůli covidu.

http://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/hrmeni-del--kyberutoky-i-informacni-operace--cviceni-joint-fires-reflektuje-valku-na-ukrajine-244530