84. divadelní sezóna Horáckého divadla: Nedělejme si násilí
Umělecký šéf Horáckého divadla Michal Zetel se svým týmem dramaturgů, Barborou Jandovou a Jaroslavem Čermákem, připravili velmi lákavou a multižánrovou 84. divadelní sezónu. V přípravě dramaturgického plánu se vždy jedná o „souboj“ vlastního vkusu a nadšení a vkusu diváka a jeho očekávání. Rozhodli jsme se v této sezóně nasadit divácky atraktivní, zajímavá, silná díla a zároveň jsme se snažili o vyváženou programovou skladbu. Inscenace, které si najdou svého diváka, které budou jak zábavou, tak poznáním. Žánrově od kultovní komedie přes klasickou románovou předlohu po vrcholnou tragédii. Věříme, že každý kus bude naplňovat to, co divák očekává.
Velká scéna nabídne pět premiér. Samostatně budeme zveřejňovat i další dramaturgické plány - Malé scény a Divadelního klubu, které jsou neoddělitelnou součástí Horáckého divadla v Jihlavě.
Co nás v následující sezóně na Velké scéně čeká?
Černá komedie z Irského venkova – Mrzák inishmaanský – Martin McDonagh
Premiéra: 16. 9. 2023
Režie: Mikoláš Tyc j. h.
Jeden z nejhranějších a nejúspěšnějších současných dramatiků poprvé na jevišti Horáckého divadla. Britský dramatik, scenárista a filmový režisér s irskými kořeny Martin McDonagh (*1970) raketově vstoupil na světová jeviště v 90. letech (Kráska z Leenane, Lebka v Connemaře, Osiřelý západ). V roli scenáristy a režiséra natočil filmy V Bruggách, Sedm psychopatů či Tři billboardy kousek za Ebbingem. Jeho úplně nejnovější filmový hit Víly z Inisherinu (2022) byl nominován na Oscara a získal ocenění Zlatý glóbus za nejlepší film a nejlepší scénář. Tento veleúspěšný film je završením původně divadelní Aranské triologie, na jejímž začátku stál právě Mrzák inishmaanský, divadelní hra z roku 1996.
Hry Aranské triologie jsou inspirovány krajinou západní části Irska, jejími příběhy a svéráznými lidmi – ostrov Inishmaan je jedním ze západních irských Aranských ostrovů. Mrzák inishmaanský vypráví příběh osmnáctiletého, tělesně postiženého Billyho, který po smrti rodičů vyrůstá u „tetiček“ – dvou sester, které se ho ujaly. Billy, stejně jako jeho vrstevníci, doufá v nový život a možnost z ostrova odejít. Příjezd filmařů z Hollywoodu na vedlejší ostrov může být příležitostí, ale tetičky to mohou vnímat jako velký nevděk …
Napínavý a hluboce lidský příběh z drsného kraje, o tamějších lidech a jejich zdánlivě kamenných srdcích, ve kterých se skrývá soucit a láska.
Vrcholná tragédie – Macbeth – Wiliam Shakespeare
Premiéra: 21. 10. 2023
Režie: Zetel
Po osmi letech se na jeviště Horáckého divadla opět vrací dílo Williama Shakespeara, po šedesáti letech přímo titul nesoucí název hlavního hrdiny – skotského generála Macbetha.
Tato nejdravější Shakespearova tragédie vypráví příběh sebezničující moci a ctižádosti. Ve skotských dějinách patřil Macbeth k nejoblíbenějším skotským panovníkům. Pod vlivem pera Williama Shakespeara se v roce 1606, tři sta let po své smrti, proměnil v tyrana a uzurpátora. V Shakespearově dramatu podlehne skotský šlechtic a hrdina své ctižádosti a touze po moci natolik, že se dopustí zločinu – královraždy. Vraždou si dopomohl na trůn – ale aby se na vrcholu udržel, musí vraždit dál. Tím se Shakespearovo drama zločinu mění v psychologické drama svědomí a sondu do hlubin lidské duše, z níž se – pod vlivem vnějších událostí i vnitřních rozhodnutí – rodí zlo.
Kultovní česká komedie – Kulový blesk – Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák
Premiéra: 9. 12. 2023
Režie: Hana Marvanová j. h.
„Máte komedii? A mohla bych ji vidět?“ Máme a mohla. Vůbec první divadelní adaptaci kultovní komedie Kulový blesk legendárního autorského dua Svěrák – Smoljak. Inscenace, která nabízí syté svérázné lidské charaktery i bláznivé situace v rámci „největší akce v dějinách stěhování“. Mnohočetnou výměnu bytů, tedy akci Kulový blesk, komplikuje celá řada okolností a osob. Potřeba půdy, sklepu, prádelny, dětského pokoje či důstojného místa k dožití, zkrátka problematika vlastního bydlení v nelehké době, odráží s humorem scenáristům vlastním stejné problémy jako dnes.
Dílo přivede k životu talentovaná zástupkyně nastupující režisérské generace Hana Marvanová.
Klasický románový příběh z období realismu – Paní Bovaryová – Gustave Flaubert
Premiéra: 24. 2. 2024
Režie: Šimon Caban j. h.
Klasický realistický román Paní Bovaryová vyšel v roce 1857 a ve své době vyvolal skandál, jeho autor byl zažalován pro ohrožené mravnosti.
Kdo je tedy paní Bovaryová? Krásná, naivní žena, která se stane druhou ženou venkovského doktora Bovaryho. Její představivost, rozjitřena romantickou četbou, očekává ve sňatku počátek vzrušujícího dobrodružství, které se nekoná. Zažíváme spolu s ní vleklý a bolestný proces její deziluze.
Klasický román a téma paní Bovaryové - ve vizi a režijním uchopení hostujícího Šimona Cabana (*1963), známého českého režiséra, scénografa a choreografa. Spolu se svým bratrem Michalem Cabanem (duo Cabani) uvedli mj. 2013 světovou premiéru opery Válka s mloky Vladimíra Franze, v roce 2017 inscenovali Offenbachova Orfea v Opeře ND Praha. Od roku 1995 do 2008 jsou autory a režiséry úvodního a závěrečného večera Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Šimon Caban má za sebou samostatné režie v divadle Kalich, Studiu Dva, Městském divadle Brno, NDM v Ostravě, Slováckém divadle v Uherském Hradišti aj.
Autorské podobenství osudů – Miláčci – Dagmar Fričová
Premiéra: 27. 4. 2024
Režie: Lucie Ferenzová j. h.
Již několikátou sezónu usiluje Horácké divadlo prostřednictvím autorské tvorby o jevištní ztvárnění osudů a témat spjatých s Krajem Vysočina. Tentokrát se zaměříme na osobnost dcery Karla Havlíčka Borovského – Zdeňky Havlíčkové (1848–1872). Její úděl a pozice dcery národního hrdiny v očích českého národa výrazně ovlivnily celý její život.
Zdeňka Havlíčková se narodila v revolučním roce 1848 do rodiny Karla Havlíčka Borovského. Vysoká, tmavovlasá dívka s výraznýma očima se podobně jako její slavný otec nerada přizpůsobovala konvencím. Po jeho smrti se stala „dcerou národa“. Národ na ni uspořádal sbírku, její poručníci se po smrti jejích rodičů zasloužili o její vzdělání, ale když mladá dívka chtěla žít svůj život po svém, rázem přestala být „miláčkem“ národa.
Tohoto tématu se chopí renomované tvůrkyně Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová z pražského Studia Rubín.
/Texty k titulům zpracovali Barbora Jandová a Jaroslav Čermák a jsou uveřejněny v brožuře Sezóna 2023 /2024 vydané Horáckým divadlem k 5. 4. 2023. /
PŘEDPLATNÉ
Prodej předplatného pro 84. divadelní sezónu Horáckého divadla spouštíme 6. dubna 2023.
Druhy předplatného v HDJ:
Klasické předplatné
Přenosná vstupenka na 5 titulů aktuálního abonentního cyklu se stálým místem v hledišti a pravidelným hracím dnem v týdnu.
Kupónové předplatné
Blok pěti kupónů, které je možné v Pokladně vyměnit za vstupenky na jakékoli představení Horáckého divadla v aktuální divadelní sezóně.
Flexi předplatné
Cenově zvýhodněný přenosný blok pěti kuponů na každý z titulů aktuálního abonentního cyklu. V pokladně lze kdykoli vyměnit za vstupenku na termín, který vám vyhovuje.
Předplatné X
Zajistí Vám stálé místo na pět hostujících představení.
Info na webu hdj.cz.
Možnosti pořízení:
Pokladna Horáckého divadla – hotovostně a bezhotovostně. Předplatné je možné uhradit z mnoha zaměstnaneckých benefitních programů.
On-line na webu hdj.cz
Nové logo a claim Horáckého divadla
Rozhodli jsme se pro rebranding/modernizaci našeho loga – zkratka HDJ bude sloužit pro sjednocení grafické komunikace. Název divadla zůstává stejný, stále jsme a budeme Horácké divadlo Jihlava.
Na vizuálu budoucí 84. divadelní sezóny jsme pracovali s předním fotografem Pavlem Hejným a grafikem Davidem Zezulou, který je i autorem nového loga HDJ: „Záměr byl vytvořit současné, snadno rozpoznatelné, jednoduché typografické řešení, které bude zároveň podporovat nový claim divadla: Váš soubor. Ten vyjadřuje osobní vztah mezi divadlem a jeho návštěvníky,“ komentuje David Zezula.
Pavel Hejný (*1986) vystudoval obor fotografie na UMPRUM. Od roku 2007 začal spolupracovat s Baletem Národního divadla. Za svou práci získal řadu českých i zahraničních ocenění (Czech Press Photo, Lucie Award, Cannes Lions, Golden Drum, Grand Prix, Clio Awards, Andy Awards, MIFA). Pracuje jako reklamní a divadelní fotograf.
David Zezula (*1976) je absolventem VŠUP Praha, katedra průmyslového designu. Pracoval v komunikačních agenturách Mark BBDO, Scholz & Friends Praha, Ogilvy & Mather Praha na pozici art director. Od roku 2016 pracuje jako art director pro značku Egoé. Tvořil grafický design pro film Vlastníci, Mimořádná událost, Myši patří do nebe a další.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4119805&id_org=450008