Lidé v Královéhradeckém kraji si připomenuli oběti nacistických zločinů
Tři svíčky, které zástupci kraje rozsvítili u pedagogické fakulty, nebyly jen tak obyčejné.
Jsou na nich jména členů významné jičínské rodiny Goliathů. Otto Goliath působil před válkou ve vedení města Jičína a zároveň vlastnil obchod se suknem. Gestapo jej zatklo 1. září 1939 na radnici přímo během úředního jednání. Nacisté jej zavraždili následující rok v Buchenwaldu. Deportována byla také Ottova manželka Arnoštka, která zemřela v Osvětimi, a všechny tři jejich děti. Nejmladší František zemřel v Dachau. Syn Karel utekl v roce 1939 do Krakova, ale zde byl zatčen a odvlečen do gulagu. Podařilo se mu ale přežít a byl propuštěn. Uvěznění v koncentračním táboře přežila také prostřední dcera Emílie.
Podobné akce se odehrály ve spolupráci s velvyslanectvím Státu Izrael po celé republice. Martina Berdychová vyzvala obce a města v regionu, aby se ke společné vzpomínce na odvlečené a zavražděné spoluobčany také připojily. Piety se tak uskutečnily například v Borohrádku, Deštném v Orlických Horách, Doudlebech nad Orlicí, Novém Městě nad Metují, Opočně, Trutnově, Třebechovicích, Náchodě nebo Skřivanech. .
Z českých zemí bylo v letech 1941–1945 do koncentračních táborů deportováno více než 81 tisíc Židů. Z nich se osvobození dočkalo pouze zhruba 10 500.