Vysočina chce i nadále spolupracovat na novele stavebního zákona
Nový stavební zákon má nabýt postupné účinnosti od druhé poloviny roku 2023. S jeho podobou není možné z úrovně krajské samosprávy souhlasit. „Proto jsme se vůči novému stavebnímu zákonu kategoricky vymezili na jednání krajské rady v říjnu minulého roku. Aktuálně připravenou novelu, která má tento zákon opravit, vítám. Vrací totiž smíšený model výkonu veřejné správy, který jsme společně s obcemi prosazovali,“ uvedla Hana Hajnová s tím, že znění současného stavebního zákona opravdu ruší většinu stavebních úřadů v regionu, což popírá maximální snahu o decentralizaci státní agendy a vzdaluje službu pro běžného občana.
„Pozměňovací návrh povede k tomu, že většina stavebních úřadů bude zachráněna. Celý proces jde nyní opačně – od návrhu minulé vlády, aby většina úřadů zanikla a byl tady generální úřad a úřady na obcích s rozšířenou působností a to ještě ne na všech, se dostáváme k tomu, že jdeme zpět k decentralizaci. Hledá se řešení v pozměňovacím návrhu, kterým bude současný návrh zákona upraven ve prospěch existence dalších stavebních úřadů. Finální podobu návrhu v tuto chvíli ještě neznáme,“ uvedl v rámci diskuze krajského zastupitelstva předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil.
Cílem návrhu novely nového stavebního zákona je, aby nová institucionální podoba reagovala na skutečný výkon stávajících stavebních úřadů a ustanovila stavební úřad tam, kde bude k dispozici dostatek kvalifikovaných úředníků na straně jedné a bude zajištěna digitalizace, která je pak nezbytným předpokladem pro rychlé, transparentní, digitální a občanovi blízké stavební řízení prostřednictvím Portálu stavebníka. „Novela byla diskutována se samosprávami obcí, na jednáních s nimi byl kladen velký důraz na digitalizaci, která by měla eliminovat případné problémy vzdálenosti a která by měla zrychlit nejen celé řízení, ale být také více vstřícná k občanům. To bylo všemi účastníky vnímáno velmi pozitivně a já věřím, že tak bude i naplněno,“ doplňuje Hana Hajnová.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id=4113464&id_org=450008