Byla to domácí premiéra se vším všudy. Poprvé v historii hlavní město Praha hostilo Olympiádu dětí a mládeže. A Pražané navíc stejně jako před dvěma lety při letní ODM v Českých Budějovicích ovládli pořadí krajů. Jako jediní překonali hranici 600 bodů. Druhou příčku obsadil Jihomoravský kraj, třetí skončili Středočeši. Při slavnostní nástupu na závěrečném ceremoniálu přivedli jednotlivé krajské výpravy vlajkonoši z řad nejúspěšnějších sportovců.
Od 21. do 25. června se na největší multisportovní akci v České republice představilo 3439 mladých sportovců ve 23 sportech. Na 33 sportovištích hlavního města bojovali o více než tisíc medailí, ale také o zážitky, které si ponesou dalším sportovním životem.
„Doufám, že se vám v Praze líbilo. Když jsme před třemi roky začali Olympiádu dětí a mládeže připravovat, říkali jsme si, že ji chceme udělat opravdu velkou. Děkuju všem školám, krajům i těm, kteří se do organizace zapojili. Užijte si ještě dnešní večer a přeji vám šťastné návraty domů,“ vzkázal účastníkům Antonín Klecanda, radní pro školství a sport hlavního města Prahy.
Poté zazněla olympijská hymna a byla stažena české národní vlajka. „Poslední týden byl neuvěřitelný. Chtěl bych poděkovat stovkám organizátorů, kteří připravovali tuhle akci více než dva roky. Oheň Olympiády dětí a mládeže hořel pět dnů i díky vám. Zhasne, ale já doufám, že sportovní oheň bude ve vás hořet dál,“ řekl Filip Šuman, prezident projektu ODM. „Zachovejte si lásku ke sportu po celý život a snažte se, aby sportovali i všichni kolem vás.“
Závěrečný ceremoniál ale patřil také příběhům, které připomínají, proč má sport smysl. Cenu za čin fair play převzal stolní tenista František Tlustý ze Středočeského kraje. Ve vypjatém okamžiku finále družstev za stavu 1:1 a 6:6 upozornil rozhodčí na to, že jeho soupeř zahrál míč o hranu stolu, přestože bod byl původně přisouzen jemu. Vzdal se tak důležitého bodu v klíčové fázi zápasu, který následně prohrál, a jeho tým nakonec obsadil druhé místo. „Udělal jsem to automaticky. Jinak by to bylo nefér,“ řekl skromně mladý stolní tenista.
Hodinky PRIM mu předal člen předsednictva Českého klubu fair play, profesor Jan Pirk. „Sport by nás měl naučit, abychom fair play také žili, abychom nepodváděli ani v životě. Jedině tak z toho můžeme mít opravdu radost,“ řekl přední český kardiolog. „Držte se zásady být fair play nejen ve sportu, ale i v životě, a uvidíte, že to je prima.“
Olympiádu dětí a mládeže si během pěti dnů nenechaly ujít ani desítky úspěšných českých sportovců. Do Prahy dorazili například vicemistr světa ve vodním slalomu Jakub Krejčí, bronzoví kordisté z Paříže Jiří Beran, Michal Čupr a Martin Rubeš, golfistka Klára Spilková, mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková, trojnásobný olympijský medailista Ondřej Synek nebo vodní slalomáři a olympijští medailisté Jiří Prskavec a Lukáš Rohan, vítězka házenkářské Ligy mistryň Sabrina Novotná, basketbalista Vít Krejčí a mnohé další sportovní osobnosti.
Velké poděkování patří také dobrovolníkům. Na Olympiádě dětí a mládeže jich během pěti dnů působilo 145 a společně odpracovali šest set směn.
Atmosféru ODM mohli sledovat i fanoušci na dálku. Na webu olympijskytym.cz/tv a v aplikaci Olympijského týmu běžely každý den přenosy ze všech sportovišť, celkem bylo odstreamováno 1023 hodin vysílání. V úterý navíc padl rekord, když současně běželo čtyřicet přenosů. Vybrané sporty nabídla také Česká televize prostřednictvím kanálů ČT sport a ČT sport Plus.
Vlajku Českého olympijského výboru převzali zástupci Plzeňského kraje. Právě ten bude od 24. do 28. ledna 2027 hostit zimní edici Olympiády dětí a mládeže. Oheň ODM zhasl. Sportovní štafeta ale běží dál.
https://www.olympijskytym.cz/article/olympiadu-deti-a-mladeze-ovladlo-domaci-hlavni-mesto-praha