Technická univerzita vo Zvolene začala sériu letných promócií. Slávnostný promočný akt, ktorý sa uskutočnil 24. júna 2026 v aule TUZVO, bol venovaný absolventkám a absolventom bakalárskeho a inžinierskeho štúdia univerzitného štúdijného programu Ekonomika a manažment prírodných zdrojov. Zároveň symbolicky uzatvoril 74. akademický rok.
Bakalárske a inžinierske štúdium úspešne ukončilo 24 absolventiek a absolventov, z toho 14 v bakalárskom a 10 v inžinierskom stupni štúdia. Diplom si na slávnostnej promócii prevzala časť z nich.
Úspešným ukončením štúdia sa noví absolventi zaradili medzi viac ako 30-tisíc absolventov, ktorých Technická univerzita vo Zvolene počas svojej existencie vychovala. Takmer 2 000 z nich ukončilo štúdium v Univerzitnom študijnom programe.
Pri príležitosti slávnostnej promócie boli ocenené aj výnimočné študijné výsledky. Podmienky na udelenie Ceny rektora splnili traja absolventi, ďalší piati získali Pochvalné uznanie prorektora pre vzdelávanie.
K absolventom sa v príhovore prihovoril rektor TUZVO prof. Rudolf Kropil. „Ukončením štúdia ste preukázali nielen odborné vedomosti a praktické schopnosti, ale aj schopnosť niesť zodpovednosť, samostatne a kriticky myslieť a vytrvalo napredovať aj v náročných situáciách,“ uviedol rektor.
Pripomenul, že získané vzdelanie predstavuje nielen odbornú kvalifikáciu, ale aj záväzok konať zodpovedne, eticky a s rešpektom k človeku i prírode. Absolventom zaželal veľa úspechov v profesijnom aj osobnom živote a odvahu prijímať nové výzvy.
V nasledujúcich dňoch budú promócie pokračovať slávnostnými aktmi absolventov študijných programov jednotlivých fakúlt TUZVO.
Bianka Dúbravská
Foto: autor