Hala v pražských Horních Počernicích zažila bouřlivé odpoledne. Před zaplněnými tribunami se představily výběry volejbalistů z Moravskoslezského a Jihočeského kraje, které se utkaly ve finále turnaje chlapců na Olympiádě dětí a mládeže. Hloučky fanoušků s bubny hnaly své favority dopředu, vítěz ale mohl být jen jeden. Po třísetové bitvě se jím stal Moravskoslezský kraj. Nešťastná koncovka prvního setu stála Jihočechy nejen průběžné vedení, ale dost možná i zápas.
„Je to strašná škoda,“ hodnotil skleslý kapitán Jakub Zach, který pomýšlel se svým výběrem na zlato. „První set jsme vedli o pět bodů, ale pak nás dotáhli na servisu. Příjem jsme měli slabší.“
Do prvního setu sice vstoupil lépe moravskoslezský výběr, jenže od poloviny zápasu dominovali Jihočeši a mohli první set urvat pro sebe. Soupeř se však nevzdal a sadu ovládl v poměru 27:25. „Kdybychom první set vyhráli, tak věřím, že by zlato bylo naše. Ale dostali se z toho obdivuhodně,“ uznala trenérka jihočeského výběru Eva Zachová Berková.
Ve druhém setu Jihočeši už výhodu setbolů proměnili (25:22), nicméně zkrácenou třetí sadu od její poloviny ovládl soupeř, který set a tím i zápas vyhrál v poměru 15:6.
„Bolí to, ale musím pogratulovat soupeři. Celkově výkon, který kluci a nejen vítězové, ale další týmy předváděli, byl super. Náš sport jde nahoru, o což se my všichni trenéři snažíme a tahle generace vypadá nadějně,“ těšilo trenérku.
S realizačním týmem se snažila svěřence namotivovat až do posledních chvil, ač by někdo mohl namítnout, že trochu netradičním způsobem. „Vymyslel to náš asistent Míra, který je s klukama celý rok. Sázel se o to, že tým dá třeba eso a když jej nedá, tak musel začít dělat kliky. Když kluci trpí, tak my musíme taky, abychom vyhráli,“ vysvětlovala.
Až doteď to týmu fungovalo, prohrané finále ale tuto tradici možná lehce pozmění. „Bereme to na sebe, asi jsme málo klikovali. Příště budeme muset víc,“ prohodila s úsměvem.
Zcela vážně pak ocenila nové zkušenosti, které hráči posbírali. „Důležité je, že tu odehrají velké zápasy, kde na ně všichni koukají. Připravují je na budoucí kariéru a myslím si, že si to nakonec užijí. Spousta emocí je v tom taky a ukápne i nějaká slzička, i mně,“ přiznala.
Pozitivní bod na zápasu našel i kapitán Jihočechů, který ocenil právě bouřlivou kulisu finále: „Bylo to super, fakt jsem si to užil.“
Autor: Jiří Korbel