Letošní výzva Do práce na kole byla pro zaměstnance Krajského úřadu Pardubického kraje rekordní. Zcela bezkonkurenčně měli mezi zapojenými krajskými úřady nejvíce účastníků, a to 103. Druhý Olomoucký kraj pak 75 a pro cyklisty příznivý Královéhradecký kraj jen 26.
Letos se Pardubický kraj účastnil květnové výzvy už po třinácté. Zapojilo se celkem 29 týmů, jejichž členové jezdili do práce na kole nebo chodili či běželi minimálně povolenou vzdálenost. Celkem nasbírali 16 600 kilometrů bez auta, ušetřili skoro tři kilogramy emisí CO2, což se dá přepočítat na 139 stromů. Nejdůležitější ukazatel – pravidelnost bezemisní cesty do práce – měli 80 procent.
Samozřejmě se našli i rekordmani, kteří jezdili do Pardubic z poměrně velké vzdálenosti. Celkem osm žen a jeden muž najeli za květen více než 330 kilometrů. Vítězkou mezi ženami se stala Simona Valentová s 585 kilometry a mezi muži Martin Jelínek s 470 kilometry.
„Náš kraj se dlouhodobě snaží vytvářet dobré podmínky pro dojíždění do práce na kole. Máme tu kolárny i sprchy. Samozřejmě velkou roli hraje i rovinatý terén v Polabské nížině, který k cyklistice přímo vybízí,“ říká za vedení kraje jeden z pravidelných účastníků, radní Roman Línek, který nejlepším týmům a jednotlivcům předal drobné ceny.
„Podporujeme výzvu i tím, že účastníkům platíme startovné. V rámci toho dostanou trička, tvoří týmy, vzájemně se hecují a nechtějí zklamat spoluhráče tím, že by vynechali. Je to vlastně takový nenásilný teambuilding,“ konstatuje první náměstek hejtmana pro investice a sport Dušan Salfický.
Na Krajském úřadu Pardubického kraje pracuje také mnoho lidí, kteří dojíždějí vlakem. Cesta pěšky z nádraží a zpět se do výzvy také počítá. V letošním roce dokonce počet cest pěšky převýšil počet jízd na kole.
https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/133102/pardubicky-kraj-jezdi-na-kole-a-chodi-pesky-rekordne