David Klammert jako vlajkonoš zlínské výpravy na ODM: Všude říkám, že pocházím z Kroměříže a Zlínský kraj je moje domovina

22.6.2026 - Ivana Miklendová | Česká olympijská

Sám Olympiádu dětí a mládeže jako sportovec nezažil, užívá si ji však i jako dospělý olympionik. Judista David Klammert přivedl na slavnostním zahájení v Edenu výpravu Zlínského kraje a na to, že může reprezentovat svůj rodný kraj v roli vlajkonoše, je patřičně hrdý.

Překvapilo vás, když vás zvolili do role vlajkonoše?

Trochu ano, ale udělalo mi to obrovskou radost. Celý život se snažím reprezentovat Zlínský kraj, všude říkám, že jsem hrdý Kroměřížák. Kroměříž miluju a vždycky se snažím všem sportovcům, i mladým judistům, kteří mi prošli pod rukama, připomínat, že by měli vždycky myslet na to, odkud pochází a kde udělali první kroky. Celý život jsem tohle motto razil a je to hrozně důležité, takže všude, kam jdu, říkám, že pocházím z Kroměříže a že Zlínský kraj je moje domovina. Mám to tam hrozně moc rád.

Když zmiňujete první kroky, Olympiáda dětí a mládeže může být pro tyto sportovce startem k velké sportovní kariéře, zažil jste vy mládežnickou akci podobného formátu?

Jako sportovec jsem bohužel ODM nezažil, musel jsem si vybojovat až tu dospělou. Pro ně to ale může být obrovská motivace a moc jim to přeji. Můžou tady zjistit, že sport není jenom o medailích, ale i o skvělé partě, o skvělých zážitcích, už to, že tu můžou startovat. Tisíce jiných dětí by chtělo být na jejich místě a oni si to vybojovali. Doufám, že je to namotivuje a budou makat dál, aby byli příkladem pro další děti a parťáky, kamarády. Aby se ukázalo, že sportovat má větší přesah, než jenom medaile, ale být i součástí něčeho velkého, mít dobrou partu a zúčastnit se takhle krásné velké akce.

Budete vy osobně sledovat mladé judisty?

Určitě budu, jsem ambasadorem za judo, takže tam budu předávat medaile a budu jim hrozně moc fandit. Doufám, že předvedou krásné boje a že budou spokojení se svým výsledkem, ať už bude jakýkoliv.

Máte blízko i k jiným sportům, nebo se to nedá stíhat? Ať už jako sportovec nebo jako divák?

Miluju úplně všechny sporty, jsem celoživotní sportovní fanoušek. Když někde hrají Češi, tak vždycky fandím. Proto jsem si i olympiádu hrozně užil, že jsem mohl chodit fandit i jiným sportovcům. Opravdu miluju každý sport a je to super, pokud budu mít čas, tak se půjdu podívat i na další, atmosféra tam je vždycky k nezaplacení. Musím ale i sám trénovat a makat, protože mě čeká mistrovství světa.

Co byste vzkázal mladým sportovcům na ODM?

Že i když třeba chvíli prohrávají, i když se nedaří, tak je to pořád součástí cesty. Bez proher si nebudou vážit vítězství, které může přijít potom. Takže bych jim chtěl vzkázat, že pokud zažívají těžkou chvíli nebo si připadají, že nejsou dost dobří, ať pokračují, makají a vytrvalostí ty ostatní urvou. Už jenom tím, že sportují, tak motivují další děti, které sedí doma na gauči a od toho sport taky je.

Text: Ivana Miklendová


https://www.olympijskytym.cz/article/david-klammert-jako-vlajkonos-zlinske-vypravy-na-odm-vsude-rikam-ze-pochazim-z-kromerize-a-zlinsky-kraj-je-moje-domovina