20. urodziny Centrum Biotechnologii na Politechnice Śląskiej

22.6.2026 - Katarzyna Siwczyk | Politechnika Śląska w Gliwicach

19 czerwca na Politechnice Śląskiej świętowano 20-lecie istnienia Centrum Biotechnologii. W wydarzeniu wzięli udział inicjatorzy powstania jednostki oraz pierwsi pracownicy. Nie zabrakło podziękowań za dotychczasową pracę i wspomnień.

Dokładnie 1 listopada 2006 roku powstała pozawydziałowa jednostka organizacyjna Politechniki Śląskiej, Centrum Biotechnologii, która działa na rzecz rozwoju biotechnologii, przy współpracy podstawowych jednostek organizacyjnych Uczelni oraz ośrodków naukowych w kraju i za granicą. Podstawowym zadaniem Centrum Biotechnologii miało być zorganizowanie na Politechnice Śląskiej współpracy trzech Wydziałów: Chemicznego, Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki, prowadzących łącznie międzywydziałowy kierunek studiów „Biotechnologia”, a także koordynowanie współpracy z Instytutem Onkologii Oddział w Gliwicach (dziś Narodowym Instytutem Onkologii), który w tym zakresie ściśle współpracuje z Uczelnią.

Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk podkreślił, że Centrum Biotechnologii nie brakuje determinacji i kreatywności do generowania nowych ambitnych projektów i stawiania sobie nowych wyzwań naukowych, co jest ogromnym atutem tego miejsca. Jednocześnie zwrócił się do pracowników jednostki z podziękowaniami i życzeniami dalszej owocnej pracy.

- Dziękuję Państwu za dotychczasowy wysiłek. Wszystkim osobom, które tworzyły to Centrum, kierowały nim przez lata z dbałością o jakość, na ręce dyrektora składam podziękowania i życzę dalszej determinacji, pomysłów i wytrwałości w poszukiwaniu nowych partnerów do współpracy oraz zwiększenia aktywności projektowej. Tego teraz bardzo potrzebujemy na uczelni – dodał.

Dr hab. inż. Sebastian Student, dyrektor Centrum Biotechnologii przyznał, że trudno podsumowywać 20-letnią działalność jednostki, bo tak naprawdę ta ciągle się rozwija.

- W biotechnologii jako dziedzinie, która jest powiązana z różnymi problemami np. ze zdrowiem, ochroną środowiska, czy po prostu pomocą dla ludzi jest jeszcze dużo do zrobienia – powiedział. Zwrócił uwagę, że w czasie 20 lat działalności w Centrum realizowano wiele ambitnych projektów m.in. „Śląska BIO-FARMA”.

Jego realizację rozpoczęto w 2007 roku wspólnie z Uniwersytetem Śląskim oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Głównym celem tego projektu był wzrost konkurencyjności członków konsorcjum BIO-FARMA w obszarze biotechnologii, bioinżynierii i bioinformatyki.

- To był jeden z pierwszych dużych projektów, dzięki któremu mogliśmy zainwestować w sprzęt i całe wyposażenie. Centrum rozrastało się wraz z kolejnymi grantami, także tymi europejskimi, realizowanymi m.in. przez dr hab. Małgorzatę Włodarczyk-Biegun, prof. PŚ – dodał.

Dziś Centrum Biotechnologii realizuje kilkanaście projektów na poziomie krajowym i międzynarodowym. Intensywnie współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Bardzo istotna jest tu współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach. Za rozpoczęcie tej współpracy odpowiedzialna była 20 lat temu prof. dr hab. Joanna Rzeszowska.

- Miałam przyjemność przed laty pracować z profesorem Batko, który jako pierwszy w Polsce łączył biologię z informatyką. To był geniusz, który na co dzień pracował w Warszawie, ale przyjeżdżał do Gliwic na wykłady. Zależało mi, żeby realizował swoje badania także tu, w ówczesnym Instytucie Onkologii, ale zmarł i jedyne co mi zostało, to uratować te jego badania – wspomina.

Badania dotyczyły m.in. szukania wspólnych cech u chorych na nowotwory. Sprawdzano, czy można przewidzieć na podstawie miejsca zamieszkania, regionu i innych cech, gdzie częściej występuje jakiś nowotwór.

- Trafiłam na Politechnikę Śląską, gdzie przedstawiłam możliwość kontynuowania badań z zakresu genetyki nowotworów. Skierowano mnie do prof. Świerniaka w momencie kiedy zaczęto myśleć o utworzeniu Centrum Biotechnologii – dodała.

Prof. Andrzej Świerniak, emerytowany profesor Politechniki Śląskiej, nazywa prof. Rzeszowską matką sukcesu, jakim po latach okazało się Centrum Biotechnologii.

- Zależało jej, żeby zrobić coś konkretnego i to się udało. A przecież kiedy zaczynaliśmy, nie mieliśmy gdzie pracować. Dostaliśmy kawałek budynku po Wydziale Chemicznym i to tyle – wspomina.

Dziś z łezką w oku wspomina początki i z dumą patrzy jak Centrum Biotechnologii się rozwija i realizuje coraz bardziej ambitne projekty. Nie ma wątpliwości, że w strukturze Politechniki Śląskiej Centrum Biotechnologii stanowi jedną z najważniejszych jednostek naukowych.

Podczas uroczystości z okazji 20-lecia Centrum goście i uczestnicy wydarzenia zobaczyli film ze wspomnieniami pracowników i założycieli tego miejsca, a później spotkali się na pikniku, gdzie w przyjaznej atmosferze byli i obecni pracownicy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, a studenci i doktoranci poznać niezwykłą historię Centrum Biotechnologii na Politechnice Śląskiej.

fot. Maciej Mutwil


https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/20-urodziny-centrum-biotechnologii-na-politechnice-slaskiej