(27. 6. 2026) – První náměstek ředitele ÚSTR Kamil Nedvědický vystoupil při pietním aktu u příležitosti 76. výročí justiční vraždy Milady Horákové. Připomínka jedné z nejvýznamnějších obětí komunistického režimu se uskutečnila 25. června před kostelem Českobratrské církve evangelické v Bieblově ulici v Praze 5.
Pietní akt zahájil starosta městské části Praha 5 Lukáš Herold. Následně vystoupili první místostarosta Prahy 5 Petr Lachnit, první náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický, první místostarostka České obce sokolské Kamila Šrolerová, vedoucí oddělení výstavnictví a sbírek Muzea paměti XX. století Kryštof Zeman a farář Českobratrské církve evangelické Jonathan Hudec.
Ve svém vystoupení Kamil Nedvědický vyzdvihl význam odkazu Milady Horákové a potřebu uchovávat historickou paměť o zločinech komunistického režimu. „Milada Horáková nebyla jedinou ženou zavražděnou komunisty, ale stala se jedinou ženskou obětí krvavé komunistické justice. Připomíná nám to, jak je křehká demokracie a jak jednoduše se dají využívat formální nástroje výkonu práva k teroru vůči nepohodlným osobnostem. Kromě připomínání obětí rudé totality, je také nezbytné odhalit pachatele, kteří již nemohou být postaveni před řádný soud, ale jejich vina by také neměla být zapomenuta. Jsem rád, že Ústav pro studium totalitních režimů přispívá k poznání obětí i pachatelů a stejně tak systému fungování totalitních režimů 20. století,“ uvedl Kamil Nedvědický.
Pietní akt vyvrcholil položením věnců a květin u pomníku Milady Horákové. Věnec k památníku položili také zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů. Následně zazněla vojenská večerka a účastníci uctili památku oběti komunistické justice tichou vzpomínkou.
Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 po vykonstruovaném politickém procesu komunistického režimu. Její justiční vražda se stala jedním z nejvýraznějších symbolů politických represí v poválečném Československu. Její odkaz dodnes připomíná význam obrany demokracie, právního státu a lidských práv. Ústav pro studium totalitních režimů se dlouhodobě podílí na připomínání obětí nacistické a komunistické diktatury a aktivně se zapojuje do pietních a vzdělávacích akcí, které pomáhají uchovávat historickou paměť a předávat zkušenost s totalitními režimy dalším generacím.
AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO: ÚSTR / Jindřich Mynařík
https://www.ustrcr.cz/uctili-jsme-pamatku-milady-horakove-pri-pietnim-aktu-na-smichove