Po nedávnej rekonštrukcii budovy mestského úradu prišiel rad na osadenie a obnovu významného pamätníka, ktorý je každoročne stredobodom pozornosti pri oslavách oslobodenia mesta.
V dôsledku výmeny povrchu fasády radnice bolo nutné nájsť šetrný spôsob, ktorým sa pamätník na kratšiu stranu budovy umiestni bez jej poškodenia. „Po zvažovaní viacerých možností sa nám podarilo tento problém vyriešiť formou oceľových konštrukcií. Tie držia samotné diely pamätníka zo zadnej strany a je teda odsadený od fasády. Jeho boky boli zakapotované tak, aby korešpondovali s vizuálom mestského úradu,“ priblížil vedúci stavebného úradu Jozef Králik. „Dubničanky a Dubničania si každoročne pripomínajú oslobodenie mesta pietnym aktom položenia vencov práve na tomto mieste. Bolo pre nás dôležité, aby sa s pamätníkom narábalo šetrne aj počas rekonštrukcie úradu a zároveň sme veľmi zodpovedne pristupovali aj k otázke jeho opätovného osadenia. Vnímame ho ako jednu z podstatných pamiatok a umeleckých diel, ktoré naše mesto zdobia,“ povedal primátor Peter Wolf.
Okrem osadenia bol pamätník aj čiastočne zreštaurovaný a dostal tiež nový náter. Na svojom mieste je už aj pamätná tabuľa, ktorá na sebe nesie odkaz vďaky mesta Dubnica nad Váhom za oslobodenie v roku 1945.