Nauka po polsku czy po angielsku? Eksperci o przyszłości akademickiego dyskursu

26.6.2026 - | Uniwersytet Szczeciński

24 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata pt. „Relacja między językiem polskim a językiem angielskim w kontekście umiędzynarodowienia”, poświęcona roli języków w komunikacji naukowej i polityce umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

W wydarzeniu udział wzięła dr hab. Adrianna Seniów, prof. US, dyrektorka Centrum Badań i Międzynarodowej Promocji Języka Polskiego oraz pracowniczka Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Spotkanie moderował dr Damian Syjczak, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W gronie panelistów znaleźli się również: prof. dr hab. Sambor Grucza, prorektor ds. współpracy i spraw pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie, oraz dr Katarzyna Kasia z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Uczestnicy panelu podkreślali, że polszczyzna powinna pozostać narzędziem polskiego dyskursu naukowego. Jednocześnie zwracali uwagę na konieczność publikowania także w językach obcych, tak aby wyniki badań mogły funkcjonować w międzynarodowym obiegu naukowym. Poruszano również zagadnienia związane z polityką językową państwa oraz ochroną języka polskiego w kontekście polityki wielojęzyczności UE.

Debata była częścią Dni Umiędzynarodowienia, a w wydarzeniu uczestniczyli również dr Karolina Zioło-Pużuk, sekretarzyni stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Damian Syjczak, zastępca dyrektora NAWA, dr Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA, a także przedstawiciele 17 uczelni wyższych, które uzyskały akredytację na prowadzenie kursów języka polskiego w latach 2026–2029.

 

https://usz.edu.pl/nauka-po-polsku-czy-po-angielsku-eksperci-o-przyszlosci-akademickiego-dyskursu