Avízo: Předseda Senátu Miloš Vystrčil se zúčastní parlamentního summitu NATO v Istanbulu, 28. – 29. 6. (24.06.2026)

24.6.2026 - Lada Faldynová | Senát PČR

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se zúčastní parlamentního summitu členských zemí NATO, který se bude konat v Istanbulu ve dnech 28. – 29. června 2026. Předsedové parlamentů zemí Severoatlantické aliance spolu s členy předsednictva Parlamentního shromáždění NATO projednají klíčové otázky týkající se transatlantické bezpečnosti, parlamentní diplomacie, spolupráce v oblasti obrany a vyvíjející se bezpečnostní agendy NATO před vrcholným summitem Aliance v Ankaře.

„Česká republika je pevným spojencem v rámci NATO. S tímto poselstvím, které je i součástí programového prohlášení vlády, pojedu na parlamentní summit do Istanbulu. Vzhledem k aktuálnímu světovému dění nás čeká důležitá diskuze o transatlantické bezpečnosti, během které budu zdůrazňovat nutnost posílení evropského pilíře NATO,“ uvedl k cestě předseda horní komory Miloš Vystrčil.

Českou republiku na jednání v Istanbulu zastoupí také předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura.

Parlamentní summit NATO se naposledy uskutečnil v červnu 2025 v Bruselu, hlavními tématy tehdy byly role a budoucnost Aliance.

PROGRAM:

Neděle 28. 6.

Pondělí 29. 6.


Kontakt pro média na místě: Sabina Netrvalová, Tiskové oddělení Senátu, e-mail: [email protected], tel.: 731 124 392.

https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=4089